J. MIHÁL: Zjednotenie podmienok poberania materskej v EÚ nepodporíme

Bratislava 9. decembra (TASR) – Európsky parlament (EP) sa pokúša presadiť zjednotenie podmienok poberania materskej dávky vo všetkých členských krajinách Európskej únie (EÚ). Slovensko, tak ako aj väčšina štátov, túto zmenu nepodporí. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii šéf rezortu práce Jozef Mihál (SaS).

"Medzi ministrami panuje zhoda, prakticky všetci ministri členských krajín konštatovali, že návrhy, ktoré odsúhlasil EP, sú v rozpore so záujmami väčšiny členských krajín a Rada ministrov preto s týmito návrhmi nesúhlasí," vysvetlil minister.

Ako upozorňuje Mihál, návrh EP by Slovensko nemalo problém naplniť, takže dôvodom odmietnutia nie je prísne nastavenie pravidiel. "Avšak nemôžeme sa na tieto návrhy pozerať len z pohľadu či je táto smernica kompatibilná s našim právom, ale musíme rešpektovať situáciu v iných členských krajinách, a v nich by takáto smernica znamenala veľmi vysokú finančnú záťaž," dodal.

EP sa pokúša presadiť dĺžku poberania materskej na 20 týždňov v 100-% výške predošlej mzdy. Podľa slovenského zákona o sociálnom poistení, ktorý má začať platiť od januára budúceho roka, môže mamička zostať na materskej 34 týždňov s tým, že má nárok na približne 77 % predchádzajúcej čistej mzdy. Cieľom súčasnej vlády je tiež postupne zvyšovať náhradu mzdy pri tejto dávke až na 100 %. "Slovensko by tak bolo schopné aj takúto smernicu splniť," podotkol.

Podľa ministra, ak európska rada ministrov nebude súhlasiť s návrhom EP, tak tento prijatý nebude. "Musí dôjsť do konsenzu a Rada ministrov vyjadrila jasný odpor," uviedol. Každá krajina má totiž svoje špecifiká, a tak sa snažiť o zjednotenie podmienok v rôznych sociálnych oblastiach nie je najlepšie riešenie. "Ministri členských štátov vrátane mňa sa domnievajú, že snažiť sa o zjednocovanie nie je veľmi šťastné," uzavrel Mihál.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

emu pop