J. RICHTER: EÚ by nemala zabúdať na reintegráciu navrátilcov z cudziny

Brusel/Luxemburg 5. októbra (TASR) – Otázka sociálnej reintegrácie navrátených pracovníkov z cudziny bude vo svetle súčasnej krízy v Európe čoraz aktuálnejšia, upozornil minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počas zasadnutia Rady EÚ pre sociálne veci (EPSCO) v Luxemburgu.

V rozhovore, ktorý Richter poskytol TASR po skončení štvrtkovej Rady EPSCO, zdôraznil, že jednou z najzaujímavejších tém na rokovaní ministrov bola otázka mobility pracovnej sily v Európe.

"Tu by sme mohli rozdeliť štáty na dva tábory. Na štáty vyvážajúce a na tie, ktoré dovážajú pracovnú silu. Bude potrebné nájsť kompromis, aby to bolo obohatením pre oba tábory," povedal Richter.

Podľa šéfa slovenského rezortu práce a sociálnych vecí však EÚ pri riešení tejto problematiky akoby si nevšímala vznik nového fenoménu – narastajúci počet zamestnancov z cudziny vracajúcich sa do svojich domovských štátov.

"Obohatil som túto diskusiu postrehom, že čoraz aktuálnejšia, napríklad pre Slovensko, je otázka, ktorú zatiaľ nikto nezadefinoval. A to je sociálna reintegrácia navrátených pracovníkov z cudziny," povedal Richter.

Minister v tejto súvislosti pripomenul, že zatiaľ to na Slovensku nie je veľké množstvo ľudí, ale takáto skupina existuje. Na jednej strane je to podľa neho obohatenie pre spoločnosť, lebo navrátilci z cudziny prinášajú so sebou nové zručnosti, know-how, kvalifikácie, jazykovú znalosť a možno aj kapitál na investovanie. Na druhej strane sú aj takí, ktorí budú musieť byť podchytení sociálnou sieťou a štát nesmie na túto možnosť zabúdať.

"Ja celkom vážne uvažujem, že táto kategória navrátilcov bude musieť byť oslovená aj prostredníctvom pripravovaného zákona ohľadom služieb a zamestnanosti. Aby sme s tým rátali, aby sme ich mobilizovali a obohatili tak trh práce," povedal Richter s odkazom na tú časť navrátilcov, ktorí sa vrátia domov obohatení o nové užitočné skúsenosti.

spravodajca TASR Jaromír Novak) gl