J. STARK: Európska únia by mala na päť rokov pozastaviť projekt integrácie

Frankfurt nad Mohanom 25. júna (TASR) – Bývalý člen Výkonnej rady ECB Jürgen Stark vyzval predstaviteľov Európskej únie, aby na najbližších päť rokov pozastavili projekt integrácie, dohodli sa na smerovaní celého projektu a rozhodli, kto by mal aj naďalej používať euro. V rozhovore pre agentúru Reuters Stark zároveň povedal, že Brusel by mal vziať do úvahy aj niektoré kritické názory Británie na fungovanie EÚ a s Londýnom o tom diskutovať.

"Dajme si prestávku, povedzme na päť rokov, a za toto obdobie rozhodnime, akým smerom by sa Európa mala uberať," povedal Stark, pričom dodal, že počas tohto obdobia by sa nemala rozširovať eurozóna, ani Európska únia. Toto obdobie by európski lídri mali zároveň využiť na ubezpečenie zahraničných investorov, že projekt eura je nevratný, pričom opätovne zopakoval svoj názor, že problematickí členovia eurozóny by mali mať možnosť dočasne opustiť menovú úniu a ozdraviť tak svoje ekonomiky.

Stark je presvedčený, že vedúcu úlohu v diskusiách by mala mať popri Nemecku a Francúzsku aj Veľká Británia. "Čo sa týka Británie, je dôležité, aby bola súčasťou rokovaní o budúcnosti Európy," povedal a upozornil, že v prípade odchodu Londýna z EÚ by únia veľa stratila.

"Úspech Európy sa nezakladá na každoročnom zvyšovaní počtu implementovaných smerníc," uviedol bývalý člen vedenia ECB. Ako dodal, to neznamená, že by chcel "menej Európy," ale pojem "viac Európy" je potrebné najskôr jasne zadefinovať.

1 dan pop