J. STURNARAS: Grécko bude potrebovať dodatočných 10 až 10,5 miliardy eur

Atény 4. septembra (TASR) – Grécko bude potrebovať na zaplátanie diery vo svojich financiách na budúci rok dodatočne do 10,5 miliardy eur, povedal dnes grécky minister financií Jannis Sturnaras. Informovala o tom agentúra DPA.

Minister povedal pre súkromnú televíziu Skai, že krajina bude na budúci rok potrebovať dodatočných zhruba 10 až 10,5 miliardy eur. Financie chce získať buď prostredníctvom návratu na trhy, alebo ďalšieho úveru. Sturnaras dodal, že Grécko chce začať nové kolo rokovaní so svojimi medzinárodnými veriteľmi potom, ako tento rok dosiahne primárny prebytok. Zároveň však pripomenul, že aj keď je krajina na správnej ceste, musí pokračovať v plnení podmienok záchranného programu.

Sturnarasove vyhlásenie prichádza krátko pred nemeckými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 22. septembra. Finančná pomoc pre Atény je v Nemecku mimoriadne citlivá téma, pretože ak bude Grécko potrebovať ďalšie peniaze, bude to pravdepodobne opäť Berlín, ktorý bude musieť zafinancovať najväčší podiel.

3 dan gl