J. WEIDMANN: Európa musí pokračovať v doterajšom reformnom kurze

Berlín 28. decembra (TASR) – S krízou zápasiace európske krajiny musia aj naďalej pokračovať v doterajších ekonomických reformách, povedal prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann. Zároveň vyjadril obavy, že rekordne nízke úrokové sadzby by v dlhodobejšom horizonte mohli zmierniť tlak na politikov, aby v súčasnom reformnom kurze pokračovali. Informovali o tom agentúra AP a na svojej internetovej stránke denník Wall Street Journal.

Šéf Bundesbank a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) pre dnešné vydanie denníka Bild povedal, že finančné trhy sa upokojili a eurozóna sa postupne zotavuje z najhoršej recesie v povojnovej histórii, no „kríza môže kedykoľvek prepuknúť znovu“. Ako dodal, Európa potrebuje „vytrvalosť a silnú vôľu“, aby reformy dotiahla do konca.

ECB začiatkom novembra znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na nové historické minimum 0,25 %, keď zareagovala na spomalenie inflácie v eurozóne. Tá sa stále drží hlboko pod inflačným cieľom ECB, ktorý je stanovený tesne pod úrovňou 2 %.

Weidmann v tejto súvislosti uviedol, že nízke úrokové sadzby sú síce v danej situácii pochopiteľné, no nízka inflácia by nemala automaticky znamenať licenciu na ľubovoľné uvoľňovanie menovej politiky.

2 12 dan gl