Január prinesie prvé kandidátky do eurovolieb

Zdroj: TASR

SDKÚ-DS: Kukan alebo Štefanec

Opozičná SDKÚ-DS by mala rozhodnúť o lídrovi v májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) koncom januára. Presný termín straníckych primárnych volieb má určiť Prezídium v najbližších dňoch. O post lídra majú záujem podpredseda strany a poslanec NR SR Ivan Štefanec a súčasný europoslanec za SDKÚ-DS a exminister zahraničných vecí Eduard Kukan.

Štefanec priznal, že času nie je veľa, ale s členmi SDKÚ-DS, ktorí lídra v tajných voľbách vyberú, chce diskutovať.

„Budem s nimi hovoriť o téme európskej integrácie, o tom, čo môžem urobiť pre ľudí. V minulosti som bol prvým splnomocnencom vlády pre zavedenie eura, som členom eurovýboru v NR SR, bol som jeho predseda, teraz podpredseda. Som jediný poslanec parlamentu, ktorý rozporoval európske smernice,“ pripomenul Štefanec pre TASR svoj životopis. Podľa jeho slov europarlament dáva dobrú príležitosť, aby sa presadzovali záujmy našich občanov.

Svojho súpera Eduarda Kukana vníma ako dlhoročného skúseného politika, ktorého si váži. „Aj keď budeme súpermi, tak verím, že sa nám podarí byť skôr partnermi a budeme spoločne ťahať SDKÚ-DS, aby bola v eurovoľbách úspešná,“ povedal. Či sa v prípade neúspechu uspokojí s niektorým z ďalších miest na straníckej eurokandidátke, zatiaľ nepovedal. „Budem zvažovať,“ dodal Štefanec.

Kukan špeciálnu kampaň medzi členmi SDKÚ-DS robiť nebude. „Spolieham sa na to, že mňa aj moju prácu kolegovia zo strany dostatočne poznajú. Na nedávnej Ústrednej rade SDKÚ-DS sme otázke činnosti europoslancov venovali veľký čas a priestor a tam som mal možnosť podrobne hovoriť o mojej práci a mojich predstavách,“ podotkol pre TASR.

Štefanca vníma Kukan veľmi pozitívne. „Je to môj dobrý priateľ, bol som pri jeho prvých krokoch v politike, snažil som sa mu pomáhať. Je to kvalifikovaný, kompetentný a seriózny politik,“ vyhlásil. Na rozdiel od Štefanca Kukan už teraz vie, že do eurovolieb pôjde v prípade neúspechu aj z nižšieho miesta na kandidátke.

SDKÚ-DS je spolu s KDH a SMK združené v Európskej ľudovej strane, momentálne najsilnejšej stredo-pravej politickej skupine v Európskom parlamente. Má dvoch europoslancov, okrem Eduarda Kukana aj Petra Štastného, ktorý je poslancom už druhé volebné obdobie.

SaS: Oravec má líderstvo isté

Opozičná SaS predstaví kandidátov do eurovolieb ako prvá z parlamentných strán už tento týždeň na tlačovej konferencii. TASR to dnes potvrdil šéf komunikácie SaS Ivan Štulajter. Kandidátku na europoslancov by mala ešte predtým odobriť nominačná Republiková rada.

Predseda SaS Richard Sulík už TASR potvrdil, že lídrom ich kandidátky bude opäť šéf Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec. „Je to človek, ktorý je v Bruseli mimoriadne rozhľadený, rečovo zdatný, má vysokú mieru odbornosti a je našou krvnou skupinou. S jeho kandidatúrou v roku 2009 sme boli spokojní, aj keď on sa do europarlamentu nedostal, lebo tesne minul cieľ, ale teraz vidíme lepšie šance,“ vysvetlil nomináciu Sulík.

Sulík označil eurovoľby za najvyššiu stranícku prioritu v roku 2014. „Tu vieme ukázať našu odbornú stránku a my zaujímame postoj, ktorý ostatné strany nezaujali. Vieme celkom dôveryhodne a autenticky tvrdiť, že sme dobrou voľbou, je to pre nás príležitosť zdvihnúť SaS z piatich percent a urobiť solídny volebný výsledok,“ dodal.

SaS dnes zastúpenie v Európskom parlamente nemá. Z európskych politických rodín sa radí k Aliancii liberálov a demokratov pre Európu pod vedením bývalého belgického premiéra a eurofederalistu Guy Verhostadta. Zo Slovenska je členskou stranou ALDE najnovšie aj Most-Híd.

Slovensko bude v 24. mája voliť 13 poslancov Európskeho parlamentu.

EurActiv.sk/TASR