Janukovič môže dostať od EÚ viac

Viktor Janukovič

Únia bude k Ukrajine paradoxne možno veľkorysejšia, keď bude v Kyjeve prezident, všeobecne označovaný za pro-ruského. Tvrdia to niektorí západní diplomati, s ktorými hovoril EurActiv.

Zároveň ale existuje obava, že takáto zmena postoja môže prísť príliš neskoro, keďže podľa medializovaných správ Janukovič zvažuje vytvorenie colnej únie s Ruskom, Kazachstanom a Bieloruskom.

Janukovičova inaugurácia je naplánovaná na 25. februára. Jeho volebná súperka Júlia Tymošenková v sobotu stiahla svoje podanie na súd, v ktorom tvrdila, že Janukovič vyhral s pomocou volebného podvodu.

Nový prezident už oznámil, o ktorých kandidátoch uvažuje na post premiéra. Sú medzi nimi bývalý bankár Sergej Tigipko, bývalý predseda parlamentu Arsenij Jatsenjuk a Mikola Atarov, líder Janukovičovej Strany regiónov. Hoci je Tymošenková stále premiérkou, Janukovič sa snaží presvedčiť dve strany v jej koalícii, aby ju prestali podporovať.

V nedeľu mal Janukovičovi telefonovať ruský prezident Dmitrij Medvedev. Údajne sa mali dohodnúť na tom, že Janukovič už začiatkom marca navštívi Moskvu. V rozhovoroch pre ruské médiá minulý týždeň Janukovič prehlásil, že sa nebude snažiť o vstup Ukrajiny do NATO a zváži predĺženie zmluvy pre prenájom ruskej čiernomorskej flotily na Kryme.

Geopolitická voľba

V princípe sú vzťahy medzi EÚ a Ukrajinou v takom stave, aby mohla byť vytvorená colná únia. Diskusie ale zamrzli kvôli vnútorným bojom medzi Tymošenkovou a odchádzajúcim prezidentom Viktorom Juščenkom.

Minimálne európski diplomati pripisujú sklz v rokovaniach o asociačnej dohode problematickej politickej klíme na Ukrajine. Únia zatiaľ odmieta dať Kyjevu perspektívu plného členstva.

Tom Spencer, bývalý europoslanec a výkonný riaditeľ European Centre for Public Affairs v rozhovore pre EurActiv tvrdí, že práve teraz môže EÚ ponúknuť Ukrajine viac, pretože vie, že Janukovič nebude tlačiť na otázku plného členstva.

Diplomati, s ktorými hovoril EurActiv, sa zatiaľ nechceli vyjadriť k tomu, či Ukrajina dostane na výber – buď colná Únia s Moskvou, Astanou a Minskom alebo s EÚ. „Najprv treba počkať, čo prezident povie, keď nastúpi do úradu“, povedal veľvyslanec veľkej členskej krajiny EÚ.

Vyťažená Ashtonová

Ministri zahraničia EÚ by sa na dnešnom stretnutí mali tiež dohodnúť, kto pôjde na Janukovičovu inauguráciu. Podľa pracovného programu by mala v ten deň totiž vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnosť Catherine Ashtonová predsedať stretnutiu ministrov obrany v Palma de Mallorca. Podľa diplomatov je to prvý príklad toho, ako veľmi vyťažená bude, keďže jej povinnosti kombinujú povinnosti Javiera Solanu (bývalý vysoký predstaviteľ pre SZBP a Benity Ferrero-Waldner (bývalá eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy) a ministrov zahraničných vecí predsedajúcich krajín.