Janukovyč si osvojil myšlienku integrácie do EÚ

Viktor Janukovič

„Európska integrácia je kľúčovou prioritou našej zahraničnej politiky a tiež stratégie pre vykonávanie systematických sociálnych a ekonomických reforiem“, povedal Janukovyč po stretnutí s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom.

Ich rozhovory sa podľa Janukovyča sústredili na pripravovanú Asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá by okrem iného vytvorila zónu voľného obchodu.

Na tlačovke hovoril Janukovyč po ukrajinsky hoci je jeho materským jazykom ruština a v ukrajinčine si nie je ani taký istý. „Európska únia má nemenej ako Ukrajina záujem na obnovení partnerských vzťahov s Ruskom, čo má vplyv na mnohé sociálne a hospodárske otázky, vrátane EÚ“, povedal prezident. Janukovyč navštívi Moskvu už 5. marca.

V čase keď Ukrajina váha, či ide prehlbovať svoje vzťahy skôr na východ alebo na západ načrtol Barroso balík, ktorý ponúka Únia.

„Ak uvidíme reformy v plynárenskom sektore verím, že medzinárodné finančné inštitúcie budú schopné poskytnúť Ukrajine finančnú pomoc a ak Ukrajina prime nový zákon o plynárenstve v súlade s európskym acquis mohla by pristúpiť k Zmluve o energetickom spoločenstve, čo by otvorilo cestu významným priamym zahraničným investíciám na Ukrajine“, povedal predseda EK.

Bezpečnejší tranzit plynu?

Janukovyč uviedol, že Ukrajina je pripravená plniť si povinnosti pokiaľ ide o nerušené dodávky plynu k európskym spotrebiteľom a na to, aby to dosiahla sa bude snažiť zplešiť vzťahy s Ruskom. Dodal, že Kyjev je pripravený rozvíjať svoj vnútorný trh s plynom.

„Domnievame sa, že je nevyhnutné rozvíjať trh s plynom a sme pripravený prijať o tom nový zákon (…) To posilní dôveru v nás na východe aj na západe“.

Barroso dal jasne najavo, že najväčšia ponuka akú teraz EÚ pre Ukrajinu má je Asociačná dohoda, ktorú EÚ predložila ešte v septembri 2008. Kvôli komplikovanému vnútropolitickému vývoju na Ukrajine sa ale mnoho pokroku nedosiahlo.

„Asociačná zmluva bude podľa Barrosa „viesť ku komplexnej dohode o voľnom obchode, čím dá Ukrajine prístup k trhu o 500 miliónoch spotrebiteľov s perspektívou vo veľmi krátkom čase zdvojnásobiť ukrajinský export do EÚ. Dohoda my mohla byť podľa neho dokončená do jedného roka.

S Janukovyčom Barroso diskutoval aj o bezvízovom styku a potrebe vytvoriť cestovnú mapu na dosiahnutie tohto cieľa.

Podobné cestovné mapy sa použili aj pre západný Balkán, kde už občania Srbska, Macedónska a Čiernej hory cestujú od decembra do EÚ bez víz.

Pozície

Ukrajinský prezident nepovedal v Bruseli nič nové, povedal politický komentátor Dmitry Babich pre ruskú agentúru RIA Novosti.

„Fakty sa tiež nemenia: Sevastopoľ ako hlavné mesto NATO v Čiernom mori je absurdita a okrem toho aj nebezpečná… Spoločnosť vyrábajúca lietadlá Antonov-y sa tiež nestane súčasťou štruktúr NATO“, hovorí Babich.

Integrácia Ukrajiny do EÚ je ale „úplne iná otázka“. Rusko sa nikdy nevyjadrilo proti tejto možnosti. Skutočné pristúpenie sa môže udiať len v ďalekej budúcnosti, pričom dodáva, že bieloruská ekonomika je lepšie pripravená na vstup do EÚ ako Ukrajina.