Janukovyč: Integrácia do EÚ je kľúčovou prioritou zahraničnej politiky Ukrajiny

Brusel 1. marca (TASR) – Zlepšovanie vzťahov s Európskou úniou je pre Ukrajinu "kľúčovou prioritou". Vyhlásil to dnes v Bruseli novozvolený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

EÚ pritom vyjadrila podporu ukrajinským plánom reformovať životne dôležitý plynový sektor krajiny.

"Medzi naše priority bude patriť integrácia do EÚ, nastolenie konštruktívnych vzťahov s Ruskou federáciou a vybudovanie priateľských vzťahov so strategickými partnermi ako sú Spojené štáty," povedal Janukovyč na svojej prvej zahraničnej návšteve od minulotýždňovej inaugurácie za prezidenta Ukrajiny.

Za najdôležitejší bod v agende svojej bruselskej cesty Janukovyč označil ukončenia rokovaní o asociačnej dohode s EÚ, ktorá by pre Ukrajinu znamenala bezvízový styk a režim voľného obchodu s úniou. Nový ukrajinský prezident navrhol, aby EÚ vyslala do Kyjeva svojich zástupcov, ktorí by preštudovali spôsoby, akými by sa dalo pomôcť jeho vláde s reformami.

"Európska integrácia je kľúčovou prioritou ukrajinskej zahraničnej politiky. Je to aj kľúčový prvok našej stratégie sociálnych a hospodárskych reforiem, ktoré chceme uskutočniť," uviedol Janukovyč po stretnutí s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom.

Janukovyč, ktorý vo voľbách tesne porazil prozápadnú premiérku Juliu Tymošenkovú, podotkol, že chce presadzovať vyváženejšiu zahraničnú politiku ako jeho predchodca Viktor Juščenko, ktorý si znepriatelil Moskvu svojou proamerickou politikou a usilovaním sa o členstvo v NATO.

Janukovyč navštívi v piatok Moskvu, kde by mal rokovať o konkrétnych dohodách s Kremľom.

Ukrajina je pre EÚ dôležitým partnerom v energetickej oblasti, pretože blok 27 európskych krajín využíva ruský plyn, ktorí sa do EÚ preváža cez Ukrajinu.

Podľa Barrosa by asociačná a stabilizačná dohoda EÚ s Ukrajinou mohla byť uzatvorená do jedného roka. Barroso odmietol špekulácie, že by zlepšujúce sa vzťahy Ukrajiny s Moskvou mohli ísť na úkor vzťahov Kyjeva s EÚ.

Janukovyč sa stretol aj s prezidentom EÚ Hermanom van Rompuyom, s ktorým diskutovali o pripravovanom summite EÚ-Ukrajina.

Zdroj: AP

2 cve juh