Janukovyč v Bruseli: Ukrajina neporuší dohody o spolupráci s NATO

Brusel 1. marca (TASR) – Ukrajina neporuší súčasné dohody o spolupráci s NATO, teda ani plán poskytnúť vojakov pre jednotky rýchlej reakcie NATO. Vyhlásil to dnes na návšteve Bruselu nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Účasť v jednotkách rýchlej reakcie patriacich aliancii dohodol Janukovyčov prozápadne orientovaný predchodca Viktor Juščenko. Ide o pohotovostnú skupinu vojakov na okamžité riešenie konfliktov, ktorá je pripravená v zálohe a zasahuje pri akýchkoľvek náhlych, nečakaných vojenských alebo civilných krízach. Ukrajinskí vojaci v nej majú začať pôsobiť od júna.

Janukovyč predniesol prejav počas svojej prvej zahraničnej cesty od nástupu do prezidentskej funkcie, ktorá viedla práve do Bruselu. V odpovedi na konkrétnu otázku ohľadne tejto iniciatívy potvrdil záväzok Ukrajiny.

"Postoj Ukrajiny sa nemení. Pokiaľ ide o programy, ktoré máme spoločne s NATO, budú pokračovať a naše partnerské vzťahy budú tiež pokračovať," vyhlásil Janukovyč.

Dodal však, pokiaľ ide o budúce vzťahy medzi NATO a Ukrajinou, "je to otázka rokovaní, diskusií".

Janukovyč sa stále stavia proti členstvu svojej krajiny v NATO, na rozdiel od Juščenka, ktorý sa o členstvo snažil tak intenzívne, že tým nahneval Rusko.

Nový ukrajinský prezident prekvapil pozorovateľov, keď si za cieľ svojej prvej zahraničnej cesty zvolil Brusel, a nie Moskvu. Návštevu však obmedzil na stretnutia s predstaviteľmi Európskej únie – napriek skutočnosti, že sídlo NATO sa tiež nachádza v belgickom hlavnom meste.

"Program, ktorý mám dnes v Bruseli, je zameraný predovšetkým na hľadanie riešení najnaliehavejších problémov, ekonomických problémov," uviedol Janukovyč novinárom po stretnutí s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

Zdroj: DPA

3 jam juh