Európski ultrapravičiari navštívili vojnovú svätyňu Jasukuni

Tokio 14. augusta (TASR) – V predvečer nedeľňajšieho 65. výročia japonskej kapitulácie v druhej svetovej vojne navštívili ultrapravičiari z ôsmich krajín Európskej únie kontroverznú tokijskú svätyňu Jasukuni, považovanú za symbol militaristickej minulosti tejto ázijskej krajiny.

Na pozvanie japonskej krajne pravicovej organizácie Issui-kai, ktorá popiera zverstvá a vojnové zločiny spáchané japonskou armádou počas druhej svetovej vojny, pricestovali do Tokia francúzsky ultranacionalista Jean-Marie Le Pen, predstaviteľ Národného frontu, Adam Walker z Britskej národnej strany a predstavitelia rovnako orientovaných strán z Maďarska, Rakúska, Rumunska, Belgicka, Portugalska a Španielska.

Od 11. augusta rokujú v Japonsku na tému Budúcnosť nacionálnych hnutí.

Podľa 82-ročného Le Pena si návštevou svätyne "chceli uctiť tých, ktorí padli pri obrane svojej krajiny, či sú to Japonci alebo akýkoľvek iní vojaci vo svete." A dodal: "Ak hovoríme o vojnových zločincoch, nie sú tí, ktorí bombardovali Hirošimu a Nagasaki tiež vojnoví zločinci?"

V nedeľu navštívia Jasukuni stovky Japoncov, ktorých priatelia a príbuzní zomreli ako vojaci v druhej svetovej vojne. Očakáva sa, že premiér Naoto Kan z liberálnej Demokratickej strany Japonska a jeho ministri tam nepôjdu.

Predchádzajúce návštevy svätyne japonskými politikmi vyvolali hnev Číny, Kórey a susedných ázijských krajín.

Bolo by to prvýkrát, kedy by sa návšteve svätyne vyhla celá japonská vláda. Demokratická strana vlani v parlamentných voľbách porazila vládnucich liberálnych demokratov po desaťročiach pri moci.

Premiér Kan sa tento týždeň verejne ospravedlnil Južnej Kórei za japonskú koloniálnu nadvládu a utrpenie, ktoré jeho krajiny spôsobila kórejskému národu, a vyjadril nádej, že oba národy stanú partnermi. Japonskí predstavitelia sa opakovane ospravedlnili za vojnovú agresiu na svojich ázijských susedov, aj v roku 1995 pri príležitosti 50. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

Jasukuni je venovaná Japoncom padlým vo vojne, vrátane vojnových zločincov. Má tiež múzeum, ktoré vykresľuje japonské vojnové výboje ako ušľachtilý počin.

Svätyňa je dlhodobo témou debát v krajine, ktorá po druhej svetovej vojne prijala ústavu, odmietajúcu vojnu. Kritici vidia chrám ako symbol japonského dobývania Ázie, vrátane invázie a okupácie Číny a Kórey v prvej polovici 20. storočia.

Opakované návštevy vojnovej svätyne zo strany bývalého premiéra Džuničira Koizumiho v rokoch 2001-2005 zhoršili diplomatické vzťahy Tokia s Čínou a Južnou Kóreou.

Zdroj: BBC, Associated Press

12 2 žab