Jazmínová revolúcia zasiahla aj Albánsko

Berisha obvinil socialistickú opozíciu z toho, že chce pre Albánsko tuniský scenár a ide jej o uzurpovanie moci silou.

Na opozíciou organizovanom proteste 21. januára v hlavnom meste Tirane sa zúčastnili desiatky tisícov ľudí. Demonštrácia sa skončila násilnými stretmi medzi demonštrantami a políciou, traja ľudia zahynuli.

Albánky prezident Bamir Topi a západní diplomati vyzvali bojujúce politické strany, aby urovnali svoje spory a žiadali začatie vyšetrovania úmrtí. Prokuratúra v nedeľu informovala, že zatiaľ nevydala zatykače na šesť príslušníkov republikánskej stráže, ktorí sú podozriví z piatkovej sreľby.

Berisha a líder albánskych socialistov Edi Rama sa obviňujú navzájom, obaja hovoria o predčasných voľbách.

„Obnovenie politického dialógu, rešpektovanie inštitúcií štátu a prejav vyspelosti a vyvážeností sú veľmi dôležité pre prítomnosť aj pre európsku budúcnosť Albánska“ uvádza spoločné vyhlásenie albánskeho prezidenta, veľvyslancov  krajín EÚ a USA.

Je podľa nich „nevyhnutné, aby inštitúcie vlády zákona spolupracovali na transparentnom, profesionálnom a nezávislom vyšetrovaní“.

„Opozícia nemá nič spoločné s násilím, zbraňami alebo s impulzmi na uzurpovanie moci cez akciu v uliciach. Chceme sa pohnúť vpred cez pokojnú rezistenciu a otvoriť dvere novým možnostiam pre demokratické Albánsko“, povedal Edi Rama pre agentúru Reuters. Opoziční socialisti odmietli akceptovať výsledky volieb z roku 2009, ktoré priviedli k moci na druhé štvorročné obdobie Saliho Berishu, dominantnú postavu albánskej postkomunistickej politiky.

Podpredseda Berishovej vlády Illir Meta rezignoval tento mesiac kvôli obvineniam z korupcie. Albánsko je členskou krajinou NATO. EÚ zatiaľ krajine kandidátsky štatút neudelila, vyzvala ju najprv k boju s korupciou, organizovaným zločinom a posineniu vlády zákona.

Albánsky premiér udelil odmeny vo výške jedného mesačného platu všetkým člnom bezpečnostných zložiek, ktorí dohliadali na piatkové protesty a odmenu vo výške štyroch mesačných platov tým policajtom, ktorí utrpeli zranenia.

Bezpečnostné zložky umiestnili okolo vládnych budov v Tirane ostnaté drôty. Plánované nedeľné opozičné stretnutie sa nekonalo kvôli dvom pohrebom, tých čo zahynuli v piatkových potestoch. Jeden z nich, na ktorom sa zúčastnil aj Rama, vysielal naživo albánska televízia.

Opoziční socialisti naplánovali nový protest na najbližší piatok, na rovnakom mieste pre Berishovým úradom, informuje agentúra Reuters.

Pozície

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová a komisár pre rozširovanie Štefan Füle vydali spoločné stanovisko, v ktorom sa uvádza: „Ľutujeme stratu ľudských životov počas dnešných demonštrácií v Albánsku. Demonštrácie sú nástrojom slobody vyjadrovania a pokojného zhromažďovania občanov. Ľutujeme, že sa dnešné udalosti pretavili do násilia. Naliehavo vyzývame všetky politické sily aby sa vyvarovali provokácií. Na to, aby sa Albánsko mohlo posunúť na európskej ceste, opätovne vyzývame albánskych politikov, aby začali konštruktívny politický dialóg“.

Slovenský europoslanec Eduard Kukan, predseda delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Juhovýchodnou Európou na udalosti reagoval nasledovne: „Dôrazne odsudzujem násilnosti sprevádzajúce demonštráciu zvolanú opozíciou v Tirane, ktoré si vyžiadali ľudské životy. Vyzývam politických lídrov Albánska, aby využili svoju autoritu na upokojenie vášní a zabránili ďalšej eskalácii napätia a násilia. Rovnako vyzývam politických lídrov, aby sa politickú krízu snažili prekonať dialógom, v snahe nájsť čo najlepšie riešenie pre svoju krajinu a jej občanov. Verím, že v tomto rozhodujúcom momente albánski politici preukážu zrelosť a využijú inštitucionálne mechanizmy na hľadanie kompromisného východiska z dlhodobej politickej krízy, ktorá brzdí napredovanie Albánska v európskej integrácii.“