J.C. JUNCKER: Rozpočtové úsporné opatrenia v EÚ sa ešte neskončili

Brusel/Atény 4. augusta (TASR) – Európa sa ešte nedostala cez prekážku s názvom kríza, ale bol dosiahnutý určitý pokrok. Uviedol dnes v Aténach novozvolený predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

„Myslím, že sme už prešli dlhú cestu a sme pri konci, ale ešte sme neprekonali túto prekážku,“ povedal Juncker počas svojej návštevy v Grécku. Tá má symbolickú hodnotu, nakoľko zo strany nového šéfa exekutívy EÚ je uznaním doterajších reforiem vlády v Aténach, ktoré majú dostať Grécko z najhoršej krízy.

Juncker bol v Aténach ochotný odpovedať aj na otázky novinárov týkajúce sa situácie v Portugalsku. Povedal, že rovnováha v tejto krajine „je stále krehká a musíme zostať ostražití, keďže situácia v celej Európe môže byť ovplyvnená vecami, ktoré nedokážeme predpovedať“. Jeho slová boli narážkou na portugalskú banku Espirito Santo (BES), ktorá sa ocitla v ťažkostiach a ktorá otriasla európskymi trhmi.

Komisia dala v noci nadnes zelenú pre finančnú rekapitalizáciu BES zo strany portugalského štátu. Cieľom je obnoviť dôveru vo finančný systém v Portugalsku. Juncker v tejto súvislosti dodal, že vláda v Lisabone musí pokračovať v politike rozpočtovej disciplíny, aby sa mohla vyrovnať s podobnými krízami.

„Nepovedal som, že rozpočtové úsporné opatrenia sa skončili. Úsporné opatrenia zostanú v platnosti v Grécku a ďalších krajinách únie,“ spresnil Juncker na záver stretnutia s gréckym premiérom Antonisom Samarasom.

Juncker, bývalý šéf Euroskupiny, ktorý dohliadal na udelenie dvoch medzinárodných pôžičiek pre Grécko, prvú obeť dlhovej krízy v roku 2010, pripomenul, že v tomto čase bojoval „ako lev“, aby mohol udržať krajinu v eurozóne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ed