Ježovica: Lukašenko nevyužíva priestor na normalizáciu vzťahov s EÚ

Brusel/Bratislava 23. marca (TASR) – Európski diplomati sú smutní z toho, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko nevyužil ponúkaný priestor na normalizáciu vzťahov s EÚ, uviedol dnes štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Milan Ježovica na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli.

Ježovica potvrdil rozšírenie menného zoznamu sankcií voči predstaviteľom bieloruskej spoločnosti, ktorí sú úzko spojení s vládnym režimom.

"Lukašenko nevyužil priestor, ktorý tu stále je a ochotu, ktorú Európska únia stále potvrdzuje. Ale tento priestor je podmienený jednoduchou vecou. Prepustením a plnou rehabilitáciou politických väzňov," uviedol štátny tajomník MZV SR.

Ježovica dodal, že pre európsku diplomaciu je nepredstaviteľné, aby v Európe v 21. storočí zatvárali ľudí, ktorí prejavujú svoj názor. Aj preto je podľa neho výsledkom dnešných diskusií na Rade sprísnenie sankcií voči bieloruskému režimu a konkrétne aj voči osobám a spoločnostiam, ktoré sú s týmto režimom spojené.

"Politika EÚ voči Bielorusku spočíva na akejsi trojnožke. Prvou nohou je požiadavka na oslobodenie a rehabilitáciu politických väzňov. Druhá noha je podpora pre občiansku spoločnosť a tretia modernizácia spoločnosti s uvoľnením podmienok pre občanov Bieloruska voľne vycestovať do EÚ," zhodnotil Ježovica diplomatický postoj únie voči tejto krajine.

Podľa neho je neprípustné Lukašenkovo nariadenie uvaliť akúsi "železnú oponu" na predstaviteľov domácej opozície, aby títo nemohli slobodne vycestovať do zahraničia.

"My nemáme lepšie nástroje na to, aby sme vyjadrili náš politický postoj. Sankcie voči predstaviteľom režimu sú prirodzenou reakciou na politiku, ktorú režim prejavuje a na to, že ľudí prenasleduje za svoj názor," zhodnotil Ježovica dnešné rozhodnutie Rady voči Bielorusku.

Slovenský diplomat potvrdil, že EÚ vie o návrhoch niektorých poslancov Európskeho parlamentu, aby bolo Bielorusku odňaté právo na organizáciu Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2014, ale Európska rada v tomto smere nemá kompetencie, aby do takýchto podujatí zasahovala. To, čo však môžu európski diplomati robiť, je aj naďalej pozorne sledovať dianie v Bielorusku a v prípade ďalšieho zhoršovania ľudských práv zaslať v mene EÚ svoje postrehy a odporúčania na adresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), ktorá má právo prisúdiť a odňať krajinám organizovanie medzinárodných športových podujatí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh