J.KATAINEN: Prioritou európskych politikov by malo byť zvýšenie firemných úverov

Helsinki 6. júna (TASR) – Zvýšenie objemu úverov pre malé a stredné firmy by malo byť prioritou európskych politikov, pretože im pomôže dosiahnuť rast zamestnanosti. Vyhlásil to dnes na konferencii v Helsinkách fínsky premiér Jyrki Katainen, ktorého citovala agentúra Reuters.

Európska centrálna banka (ECB) uvažuje o viacerých možnostiach, ako podporiť poskytovanie úverov malým a stredným firmám. Jednou z nich je aj nákup cenných papierov krytých aktívami. Niektorí strážcovia spoločnej meny sa však obávajú, že by tým porušila európske pravidlá.

Podľa Katainena veľká nezamestnanosť v eurozóne predstavuje obrovský problém. Malé a stredné firmy, ktoré poskytujú prácu až dvom tretinám z celkového počtu zamestnancov v súkromnom sektore, majú pritom obmedzený prístup k úverom na svoj ďalší rozvoj a tvorbu nových pracovných miest.

Odstránenie tejto prekážky by sa preto malo stať prioritou európskych politikov, vyhlásil fínsky premiér a dodal, že podporuje návrh ECB, podľa ktorého by mala Európska komisia (EK) prerokovať s Európskou investičnou bankou (EIB) oživenie nákupu cenných papierov krytých aktívami.

ECB začiatkom mája oznámila, že spolu s EIB vytvorili tím odborníkov a ich úlohou je preskúmať spôsoby, ako odblokovať úvery pre malé a stredné firmy.

1 bal gl