Jobbik: Členstvo Maďarska v EÚ neprinieslo očakávané priblíženie miezd

Budapešť 2. mája (TASR) – Po desiatich rokoch Maďarska v Európskej únii nadišiel čas skutočne vyhodnotiť členstvo v únii, vyhlásila dnes v Budapešti hovorkyňa ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik Dóra Dúróová. Zdôraznila, že najdôležitejšie očakávanie Maďarov týkajúce sa priblíženia miezd k západoeurópskej mzdovej úrovni v dohľadnom čase sa nenaplnilo.

Podľa agentúry MTI hovorkyňa konštatovala, že bilanciu nemožno zjednodušiť na porovnanie toho, čo Maďarsko zaplatí únii a čo z nej dostane, prípadne o aký príjem krajina prišla na clách. Vplyvom členstva totiž došlo k množstvu spoločenských zmien.

Ako však dodala, najdôležitejšie očakávanie týkajúce sa miezd sa nenaplnilo. „Vidíme, že mzdy sa nevyrovnali, dokonca ani nadnárodné spoločnosti nie sú ochotné maďarským zamestnancom platiť mzdy, aké platia v západoeurópskych krajinách,“ pripomenula Dúróová, podľa ktorej Jobbik chce dosiahnuť, aby Maďari dostali v nadnárodných spoločnostiach aspoň 80 percent miezd, ktoré na rovnakej pozícii dostanú ich západoeurópski kolegovia.

Hovorkyňa podotkla, že k bilancii členstva patrí napríklad aj zrušenie cukrovarníctva v Maďarsku so stratenými pracovnými miestami. Podľa Jobbiku je potrebné dosiahnuť, aby maďarská pôda zostala v maďarských rukách, čo možno zaručiť iba ústavným zákonom a úpravou prístupovej zmluvy s EÚ, podčiarkla Dúróová.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dod