Joseph Daul bol na zjazde európskych ľudovcov opätovne zvolený za predsedu EĽS

Brusel/Madrid 22. októbra (TASR) – Joseph Daul bol znovu zvolený za predsedu Európskej ľudovej strany (EĽS). O novom trojročnom mandáte pre Daula na čele najväčšej európskej politickej skupiny rozhodli v stredu delegáti európskych konzervatívnych strán na XXIII. zjazde EĽS v Madride.

„Je to obrovská česť získať podporu politickej rodiny EĽS pre môj ďalší mandát. Pri boji so všetkými problémami, ktorým čelíme – či už sú to migračná kríza, bezpečnostné problémy v našom východnom a južnom susedstve alebo posilnenie hospodárskeho rastu a vytváranie pracovných miest -, urobím všetko pre to, aby som zabezpečil, že EĽS bude aj naďalej viesť Európu prostredníctvom politiky, ktorá odráža naše základné hodnoty, ako je sloboda, solidarita, zodpovednosť a subsidiarita,“ povedal 68-ročný Daul po svojom znovuzvolení.

Daul, francúzsky politik a bývalý europoslanec, ktorý bol aj v europarlamente šéfom EĽS, získal na zjazde v Madride 555 z 578 platných hlasov; 23 delegátov bolo proti.

Po svojom potvrdení vo funkcii Daul nominoval Antonia Lópeza-Istúriza zo Španielska na ďalšie funkčné obdobie vo funkcii generálneho tajomníka EĽS. O tejto funkcii – podobne ako aj o desiatich podpredsedoch politickej skupiny a o pokladníkovi – rozhodnú dnes vo voľbách delegáti zjazdu.

V stredu EĽS prijala dokument s názvom Ochrana EÚ a presadzovanie našich hodnôt, ktorý sa zameriava na zahraničnú politiku únie, oblasť bezpečnosti a obrany.

EĽS združuje 75 kresťanskodemokratických a konzervatívnych strán zo 40 európskych krajín. Na dnešnej, záverečnej časti dvojdňového zjazdu EĽS privíta hlavy štátov a vlád zo 14 európskych krajín.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem