JUNCKER: Euro prežije, všetko ostatné je len táranie

Berlín 3. decembra (TASR) – Euro prežije, tvrdí šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker. Dodal, že všetko ostatné je len "explozívne táranie".

Niektorí ekonómovia aj napriek záchrane Grécka a Írska pochybujú o budúcnosti eurozóny. Očakávajú, že o pomoc bude nútené v najbližšom období požiadať Portugalsko, a potom zrejme aj Španielsko, keďže dohoda o záchrannom balíku pre Írsko a plány na vytvorenie stáleho krízového mechanizmu neupokojili trhy.

"Euro to prežije," povedal Juncker dnes podvečer v Berlíne. "Všetko ostatné je len explozívne táranie." Podľa Junckera finančná kríza už jasne ukázala, že finančné trhy nekonajú príliš múdro.

Šéf Euroskupiny požaduje od vlád Európskej únie (EÚ), aby dali jasnejšie najavo, prečo má spoločná mena kľúčový význam pre Európu. "Bez eura by sme sa prepadli do chaosu. Bez eura by nás americká finančná kríza zničila."

Euroskupina je neformálne zoskupenie ministrov hospodárstva a financií členských štátov v eurozóne. Na jej stretnutiach, ktoré sa zvyčajne konajú pred riadnym rokovaním Rady ECOFIN, sa zúčastňujú aj predstavitelia Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB).

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop