Juncker: Moldavsko bude súčasťou rozširovacieho procesu EÚ

Brusel 23. októbra (TASR) – Novozvolený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker označil za „neprijateľné“ všetky druhy tlakov, ktorých cieľom je zabrániť európskej budúcnosti Moldavska.

Juncker sa v tomto duchu vyjadril počas stretnutia politikov z Európskej ľudovej strany (EĽS) v Bruseli, ktoré sa koná vždy pred summitom EÚ. Na zasadnutí členov najväčšej politickej strany v Európe bol prítomný aj bývalý moldavský premiér a predseda Liberálnej demokratickej strany Moldavska (PLDM) Vlad Filat, ktorý sa s Junckerom stretol na bilaterálnom rokovaní.

Podľa údajov rumunskej tlačovej agentúry Agerpres sa dialóg medzi Junckerom a Filatom týkal politickej situácie v Moldavsku pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, vyhlásenými na 30. novembra, politického vývoja v regióne poznačeného konfliktom na Ukrajine a vonkajších bezpečnostných tlakov, ktoré sa snažia ovplyvňovať európsky kurz Moldavska.

Juncker spresnil, že novembrové voľby budú rozhodujúce pre európsku budúcnosť Moldavska, a zdôraznil, že „proces rozširovania EÚ bude pokračovať a Moldavsko určite bude súčasťou tohto procesu“.

Prieskumy verejnej mienky zo septembra tohto roku naznačili jasný náskok Komunistickej strany Moldavskej republiky (PCMR) na čele s bývalým prezidentom Vladimirom Voroninom, ktorý preferuje užšie vzťahy s Ruskom a Spoločenstvom nezávislých štátov. Spojením síl PLDM s ľavicovou Demokratickou stranou Moldavska (PDM) a Liberálnou stranou (PL) by bolo možné vytvoriť koalíciu, ktorá by pokračovala v doterajšom prointegračnom úsilí s EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon