Juncker na hojdačke

Zdroj: EP

Britský premiér David Cameron mal podľa zvyčajne veľmi dobre informovaného nemeckého magazínu Spiegel na summite EÚ (27.5.) nepriamo hroziť neúspešným referendom a vystúpením jeho krajiny z EÚ ak sa predsedom Európskej komisie stane Jean-Claude Juncker.

Podľa týždenník mal vyhlásiť, že nevie zaručiť, že Británia zotrvá v únii ak bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker pozíciu dostane. Navyše by to mohlo ešte viac destabilizovať jeho vládu. Európske voľby v Británii vyhral nacionalistický a euroskeptický UKIP. Všeobecné voľby sú naplánované na rok 2015.

Britské oficiálne zdroje hovoria, že Cameron povedal len toľko, že ak sa predsedom EK nestane niekto s imidžom reformistu, poškodí to imidž únie v očiach Britov ešte viac, čo môže v prípade referenda naozaj viesť k odchodu z EÚ.

Úrad premiéra odmietol komentovať rokovania za zatvorenými dverami.

Cameron svojim voličom a euroskeptickému krídli v Konzervatívnej strane sľúbil, že nanovo nastaví vzťah svojej krajiny s EÚ a následne usporiada referendum o tom, či má krajina v únii zostať. Sám by si prial, aby zotrvala.

S Junckerom na čele Európskej komisie by toto cvičenie podľa pozorovateľov mohlo byť pre Camerona ešte náročnejšie než už teraz je.

Der Spiegel tiež po summite napísal, že Angela Merkelová Camerona počas stretnutia lídrov podporila a to v reakcii na poľskú požiadavku, aby Rada poverila Junckera rokovaniami.

Zdroj agentúry Reuters z prostredia rokovaní tvrdí, že sa lídri naozaj konkrétnymi menami neozaoberali skôr hovorilo o prioritách novej Európskej komisie.

Za nejasný postoj si kancalárka po utorku v Nemecku vyslúžila kritiku médií. V piatok však svoju podporu Jean-Claude Junckerovi verejne zopakovala. Juncker medzičasom vyzval Európsku radu, aby nepodliehala tlaku menšiny.

Iní kandidáti

„Európa sa nesmie nechať vydierať“, cituje ho Bild am Sontag. Noviny zároveň bez uvedenia zdroja tvrdia, že francúzsky premiér pretláča na post predsedu Európskej komsie svojho bývalého ministra financií Pierra Moscoviciho. Taktiež má argumentovať tým, že francúzska vláda potrebuje po víťazstve Národného frontu v európskych voľbách z EÚ pozitívny signál.

Junker nemá jednoznačnú podporu ani v Taliansku. Taliansky premiér Matteo Renzi mal vyhlásiť, že Juncker je len „jedno z mien“, nie „to“ meno.

Súčasný fínsky eurokomisár zodpovedný za menové veci, Olli Rehn, ktorý kandidoval do Európskeho parlamentu sa rozhodol, že bude pôsobiť ako europoslanec. Očakáva sa, že jeho miesto v Európskej komisii už od 1. júla prevezme odchádzajúci fínsky premiér Jyrki Katainen. O ňom sa tiež špekuluje ako o možnom alternatívnom kandidátovi na šéfa Komisie, ak by Juncker neprešiel.

V Európskom parlamente sa tiež stále spomína meno bývalého lotyšského premiéra Valdisa Dombrovskeho (EPP). V jeho prospech by hralo, že je novou tvárou a je zo skupiny menších novších členských štátov.

Podpora z nečakanej strany

„Nominácia niekoho iného, než jedného z kandidátov, ktorí sa o podporu uchádzali vo voľbách, zmení európske voľby na šarádu,“ povedal líder európskej ľavice a gréckej opozičnej strany Syriza, Alexis Tsipras.

Sám bol kandidátom svojho politického zoskupenia European Left. Európska rada má podľa neho morálnu povinnosť vyberať spomedzi Spitzenkandidaten.

Juncker by mal podľa Tsiprasa dostať šancu, napriek tomu, že s ním osobne v mnohých veciach nesúhlasí.

Akékoľvek bude rozhodnutie Európskej rady, nominácia na predsedu EK musí prísť pred letnou prestávkou, zhodujú sa viacerí, inak ostane EÚ paralyzovaná na dlhé mesiace.