Juncker navrhol Violetu Bulcovú na aktualizovaný zoznam eurokomisárov

Brusel 14. októbra (TASR) – Novozvolený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes večer poslal aktualizáciu zoznamu eurokomisárov na adresu talianskeho premiéra Mattea Renziho, ktorého krajina predsedá Rade Európskej únie. Juncker tým oficiálne naznačil, že akceptuje novú slovinskú nominantku na post v exekutíve EÚ.

Juncker mal vo večerných hodinách osobné stretnutie s Violetou Bulcovou, ktorú slovinská vláda navrhla ako náhradníčku na post v komisii po odstúpení Alenky Bratušekovej.

Slovinská expremiérka neprešla vypočúvaním vo výboroch Európskeho parlamentu. Juncker jej pridelil podpredsednícky post so zodpovednosťou za energetickú úniu, na čo Bulcová, nováčik vo vysokej politike, nemá nárok.

Juncker sa počas rozhovoru s Bulcovou zameral na to, či je odborne spôsobilá na výkon funkcie v komisii a či je dostatočne európsky angažovaná.

Rada Európskej únie sa teraz musí dohodnúť na aktualizovanom zozname členov budúcej komisie, v súlade s článkom 17 (7) Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ). Aktualizovaný zoznam nadobudne platnosť po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Až potom Juncker prezradí aké portfólio sa rozhodol prideliť dezignovanej slovinskej eurokomisárke.

Potom sa k slovu opäť dostane Európsky parlament, ktorý Bulcovú vypočuje v rámci „híringu“ prostredníctvom členov príslušného odborného výboru.

Híring Bulcovej by sa mal uskutočniť najneskôr v dňoch 20. a 21. októbra, pretože poslanci EP chcú o komisii ako celku hlasovať počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu 22. októbra.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod