Juncker sa tento týždeň predstaví politickým skupinám v europarlamente

Brusel 7. júla (TASR) – Dezignovaný predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, ktorý sa bude na budúci týždeň (15. júla) uchádzať o dôveru Európskeho parlamentu, sa ešte predtým príde predstaviť všetkým politickým skupinám v europarlamente, ktoré ho pozvali na výmenu názorov.

K hlasovaniu o potvrdení Junckera vo funkcii šéfa exekutívy EÚ dôjde v rámci plenárneho zasadnutia EP. Očakáva sa, že to bude iba formalita, nakoľko Juncker má podporu najväčších politických skupín – ľudovcov a socialistov a stoja za ním aj liberáli.

V súlade s pravidlami Zmluvy o EÚ je pre voľbu predsedu Európskej komisie potrebný súhlas väčšiny členov EP – aspoň 376 hlasov z celkového počtu 751 poslancov.

Predtým sa však Juncker musí dostaviť na výmenu názorov s členmi všetkých politických skupín v EP. V rámci diskusie s europoslancami chce podrobnejšie predstaviť politické ciele budúcej Európskej komisie.

Prvé stretnutia bude mať už tento utorok: s poslancami Pokrokovej aliancie socialistov a demokratov (S&D), potom so skupinou Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) a napokon s Alianciou liberálov a demokratov pre Európu (ALDE).

V stredu bude musieť svoje vízie a predstavy zopakovať pred poslancami zo skupiny Zelení/Európska slobodná aliancia a tiež členmi Spojenej európskej ľavice – Nordickej zelenej ľavice (GUE/NGL). Posledné dve stretnutia bude mať s „domovskou“ frakciou Európskej ľudovej strany (EĽS) a najmenej príjemné zrejme bude prijatie u euroskeptikov zo skupiny Európa slobody a priamej demokracie (EFDD), ktorej šéfuje britský poslanec Nigel Farage.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc