Juncker zaslal talianskemu predsedníctvu v EÚ konečný zoznam eurokomisárov

Brusel 5. septembra (TASR) – Novozvolený prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes oznámil, že poslal dokončený zoznam kandidátov na komisárov talianskemu premiérovi Matteovi Renzimu, ktorý počas talianskeho predsedníctva v EÚ predsedá Rade Európskej únie.

Juncker pripomenul, že dokončenie zoznamu eurokomisárov nadväzuje na sériu rozhovorov, ktoré v priebehu tohto týždňa viedol s každým z navrhnutých kandidátov na komisárov, i na vymenovanie (30. augusta) vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Podľa jeho stanoviska musí teraz Rada EÚ v súlade s článkom 17 (7) Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) tento menný zoznam odsúhlasiť. Po súhlase Rady bude zoznam uverejnený v Úradnom vestníku EÚ.

Až potom nastupujúci šéf exekutívy EÚ plánuje oznámiť prerozdelenie portfólií pre komisárov a tiež spôsob, akým zamýšľa organizovať prácu budúcej Európskej komisie. Nepredpokladá sa, že túto informáciu zverejní skôr ako v polovici budúceho týždňa – pravdepodobne v stredu 10. septembra.

Ďalším krokom bude stanovisko Európskeho parlamentu, ktorý musí vyjadriť celému kolégiu komisárov vrátane predsedu a vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Kým europarlament dospeje k súhlasu, budú všetci členovia novej komisie vypočutí v príslušných europarlamentných výboroch. Parlament mal požiadavky, aby v novej komisii bolo aspoň deväť žien, čo sa Junckerovi nakoniec splniť podarilo.

Až keď Európsky parlament odsúhlasí zloženie komisie predstavenej Junckerom, Európska rada v súlade s článkom 17 (7) Zmluvy o EÚ oficiálne vymenuje novú Európsku komisiu.

Zloženie Európskej komisie, ktorá by sa pod taktovkou Jeana-Clauda Junckera mala ujať úradu od 1. novembra 2014, v abecednom poradí:

Vytenis Andriukaitis – Litva

Andrus Ansip – Estónsko

Miguel Arias Caňete – Španielsko

Dimitris Avramopulos – Grécko

Elžbieta Bieňkowská – Poľsko

Alenka Bratušeková – Slovinsko

Corina Creţu – Rumunsko

Valdis Dombrovskis – Lotyšsko

Kristalina Georgievová – Bulharsko

Johannes Hahn – Rakúsko

Jonathan Hill – Spojené kráľovstvo

Phil Hoan – Írsko

Věra Jourová – Česká republika

Jyrki Katainen – Fínsko

Cecilia Malmströmová – Švédsko

Neven Mimica – Chorvátsko

Carlos Moedas – Portugalsko

Federica Mogheriniová – Taliansko

Pierre Moscovici – Francúzsko

Tibor Navracsics – Maďarsko

Günther Oettinger – Nemecko

Maroš Šefčovič – Slovensko

Christos Stylianides – Cyprus

Marianne Thyssenová – Belgicko

Frans Timmermans – Holandsko

Karmen Vella – Malta

Margrethe Vestagerová – Dánsko

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem