K. NEVEĎALOVÁ: Mladí Európania sú najväčšou skupinou voličov, ktorá nejde voliť

Štrasburg/Bratislava 10. októbra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v utorok spolu s predstaviteľmi Európskeho fóra mládeže predstavil verejnosti iniciatívu s názvom Podujatie európskej mládeže (EYE), ktoré sa uskutoční na budúci rok v máji. Slovenská poslankyňa EP Katarína Neveďalová (Smer-SD) spresnila účel tohto podujatia.

Europoslankyňa, ktorá má v rámci Výboru pre kultúru a vzdelávanie na starosti aj agendu mládeže, dnes v rozhovore pre TASR uviedla, že iniciatívou EP a jeho predsedu je predstaviť mladým Európanom fungovanie EÚ a europarlamentu. "Preto sa rozhodol, že pred blížiacimi sa európskymi voľbami by si mali mladí ľudia vytvoriť lepšiu predstavu o voľbách, aby si ich osvojili, aby sa zapojili, lebo ide o najväčšiu skupinu ľudí, ktorí nejdú voliť," vysvetlila Neveďalová.

Podľa jej slov by do Štrasburgu malo prísť niekoľko tisícov mladých ľudí zo všetkých 28 členských štátov EÚ. Priamo v štrasburskom sídle EP budú mať možnosť vidieť, ako funguje europarlament, budú mať možnosť zapojiť sa do prípravného procesu volieb, diskutovať o ich význame a zistiť, do akej miery sa EP zaujíma o mladých ľudí.

Prípadní záujemcovia zo Slovenska sa o účasť na tomto podujatí môžu zaujímať na adrese Informačnej kancelárie EP v Bratislave.

"Z našej strany je snaha, aby sa mladí ľudia zapájali, aby prišli vyjadriť svoj názor. Nie je to kampaň nejakej politickej strany, ale inštitúcie ako takej, a nadväzuje na iniciatívu Liga mladých voličov podporovanú Európskym parlamentom, čo je iniciatíva európskych politických strán spolu s mládežníckymi organizáciami," povedala Neveďalová.

Podobné iniciatívy sú podľa nej dobré na to, aby mladí ľudia sami videli, aké sú legislatívne možnosti pre mladú generáciu na európskej úrovni, ako sa mládež môže zapojiť do politického procesu, a najmä, aby mladí pochopili, že majú možnosť zapojiť sa do diskusie a povedať svoj názor.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon ed