K. Regling hovorí o pomoci pre španielske banky cez trvalý euroval už v decembri

Brusel 13. novembra (TASR) – Finančná záchrana španielskych bánk bola presmerovaná z dočasného eurovalu do trvalého eurovalu, uviedol dnes šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) Klaus Regling na okraj rokovania ministrov financií eurozóny a EÚ v Bruseli.

Podľa jeho slov bude prvá tranža finančnej pomoci pre podkapitalizovaný španielsky sektor uvoľnená už o niekoľko týždňov, v prvej polovici decembra, pričom zdôraznil, že to už neprebehne cez Európsky finančný stabilizačný nástroj (EFSF), čiže dočasný euroval, ale cez Európsky mechanizmus pre stabilitu, takzvaný trvalý euroval.

O tejto možnosti hovoril po ukončení nočných rokovaní Euroskupiny aj jej predseda Jean-Claude Juncker, keď uviedol, že v súvislosti s pomocou pre ohrozené španielske banky by prvé miliardy mali pribudnúť na ich kontách už začiatkom decembra.

Pomoc pre španielske banky cez EMS je signálom, že aj ohrozené banky z iných členských štátov eurozóny budú môcť žiadať pomoc priamo od trvalého eurovalu.

V lete tohto roka sa výška pomoci pre španielske banky odhadovala na 100 miliárd eur, ale podľa Junckera madridská vláda predpokladá, že banky budú potrebovať na konsolidáciu len asi 40 miliárd eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl