Kaddáfí hrozí EÚ zastavením spolupráce v oblasti ilegálnej migrácie

Brusel 20. februára (TASR) – Líbya odkázala Európskej únii, že zastaví spoluprácu s ňou v boji proti ilegálnej migrácii, ak bude EÚ podporovať prodemokratické protesty v tejto severoafrickej krajine. Informovalo o tom dnes maďarské predsedníctvo EÚ.

"Maďarského veľvyslanca si v Líbyi predvolali, aby mu odovzdali posolstvo, že Líbya zastaví spoluprácu s EÚ v imigračných otázkach, ak sa bude EÚ naďalej vyjadrovať v prospech líbyjských prodemokratických protestov," uviedol hovorca maďarského predsedníctva.

Britský minister zahraničných vecí William Hague dnes v telefonickom rozhovore so synom líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího apeloval na Tripolis, aby začal dialóg s protivládnymi demonštrantami a zaviedol politické reformy.

Hague povedal Sáifovi al-Islámovi Kaddáfímu, že násilie proti účastníkom protestných akcií je neakceptovateľné a vyslúži si kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva.

"(Hague) vyjadril zdesenie nad správami o vysokom počte ľudí, ktorých zabili alebo napadli líbyjské bezpečnostné sily," uvádza sa vo vyhlásení britského ministerstva zahraničných vecí.

Hague tiež vyzval svetových lídrov, aby odsúdili krvavé zásahy proti líbyjským demonštrantom.

V samotnej Británii medzitým niekoľko stoviek ľudí demonštrovalo pred líbyjským veľvyslanectvom v Londýne. Účastníci akcie zopakovali neoverené tvrdenie, že na útoky proti demonštrantom v severoafrickej krajine tamojšia vláda využíva zahraničných žoldnierov.

V rozhovore pre stanicu Sky News šéf britskej diplomacie obhajoval normalizáciu vzťahov britskej vlády s Líbyou. Jedným z pozitív tohto stavu je podľa jeho slov odhovorenie Tripolisu od zámeru vyrábať zbrane hromadného ničenia.

Medzi oboma krajinami v súčasnosti existujú úzke ekonomické vzťahy. Britská spoločnosť BP sa podieľa na ťažbe líbyjskej ropy.

Zdroj: Reuters, DPA

1 3 sla juh