Kaddáfí: Líbya potrebuje pomoc v boji s imigráciou, inak sa Európa stane čiernou

Tripolis 29. novembra (TASR) – Tretí summit Európskej únie a Afriky sa dnes začal v líbyjskom hlavnom meste Tripolis.

Hostiteľ dvojdňového podujatia, najvyšší líbyjský predstaviteľ Muammar Kaddáfí v otváracom prejave pohrozil Európanom, že s okamžitou platnosťou zastaví úsilie o zmiernenie ilegálnej imigrácie z Afriky do štátov EÚ, ak sa mu z ich strany nedostane finančnej a technickej pomoci. V prítomnosti najvyšších ústavných činiteľov z približne 80 krajín dodal, že potom sa "kresťanský biely kontinent Európa stane čiernym".

Kaddáfí súčasne pranieroval istú švédsku firmu, ktorá údajne odmietla dodať jeho krajine prieskumné lietadlá, ktoré by sa mali spolupodieľať na kontrole pobrežných oblastí.

Líbya požaduje od EÚ päť miliárd eur na monitoring severoafrického pobrežia a recipročne sľubuje, že zastaví plavidlá pašerákov ľudí, smerujúce od jej pobrežia do Európy.

Hostiteľ vrcholnej schôdzky požadoval aj stále kreslo v Bezpečnostnej rade OSN pre zástupcu Afriky a pohrozil, že inak Afričania nebudú rešpektovať rezolúcie svetovej organizácie.

Viacero západoeurópskych krajín pohrozila stiahnutím svojich delegácií pre prípad, že by do Tripolisu pricestoval sudánsky prezident Umar Hasan al-Bašír, na ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu vydal zatykač za vojnové zločiny spáchané v Dárfúre v roku 2009.

Najvyššiemu sudánskemu predstaviteľovi tak organizátori naznačili, že bude lepšie, ak do dejiska summitu nepocestuje, čo sa aj stalo. Kaddáfí sa však dnes nechal počuť, že vrcholná schôdzka bez Sudánu nie je summitom.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy sa vo svojom vystúpení venoval aj podpore aktivít spomínanej inštitúcie medzinárodného práva so sídlom v Haagu. "Viem, že EÚ i Africká únia stoja za princípom, že zločiny nesmú zostať nepotrestané," citovali tlačové agentúry jeho slová. Van Rompuy prisľúbil v Tripolise aj lepšie zladenie európskej rozvojovej pomoci a podpory hospodárstva.

Medzi ďalších z nemnoho prítomných vysokopostavených hostí z Európy patrili už v úvode summitu taliansky a turecký premiér Silvio Berlusconi a Recep Tayyip Erdogan.

Správu priniesla agentúra DPA.

3 le dem