Kaddáfí žiada od EÚ 5 miliárd eur ročne na riešenie problému ilegálnej migrácie

Rím 31. augusta (TASR) – Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vyzval v pondelok večer Európsku úniu, aby platila jeho krajine najmenej päť miliárd eur ročne v snahe zastaviť ilegálnych migrantov pokúšajúcich sa preplaviť zo severoafrických brehov do Európy. Informovali o tom dnes talianske médiá.

Výzva odznela počas Kaddáfího návštevy v Ríme, počas ktorej sa stretol s talianskym premiérom Silviom Berlusconim.

"Líbya je bránou do Európy," konštatoval Kaddáfí. Podľa jeho slov je na samotnej Európe, aby zaistila, že sa z nej nestane druhá Afrika.

Kaddáfího výroky sa stali terčom kritiky zo strany humanitárnej organizácie Pro Asyl, podľa ktorej by Európa nemala spolupracovať s diktatúrou nerešpektujúcou ľudské bytosti.

Na základe dohody z roku 2009 talianske úrady okamžite deportujú ilegálnych migrantov zadržaných v medzinárodných vodách. Túto politiku kritizujú opoziční lídri, ľudskoprávni aktivisti aj talianska katolícka cirkev.

"Toto kamarátstvo s Kaddáfím, milióny eur, ktoré už pretiekli z Bruselu do Líbye s cieľom zastaviť (ilegálnu) migráciu, a nedostatok činov zo strany EÚ tvárou v tvár porušovaniu medzinárodného práva patria medzi najohavnejšie aspekty európskej utečeneckej politiky," uviedol Karl Kopp, európsky hovorca organizácie Pro Asyl.

Ako ďalej poznamenal, len medzi májom a decembrom 2009 poslala talianska pobrežná stráž do Kaddáfího zadržiavacích centier viac než 1400 migrantov pokúšajúcich sa dostať cez Stredozemné more na európsky kontinent.

Správu priniesla agentúra DPA.

3 sla dem