Kampaň v Turecku sa vyostrila

Recep Tayyip Erdogan

V televíznej diskusii premiér vyzval Tureckú asociáciu priemyselníkov a obchodníkov (TÜSİAD), aby povedala, či je za alebo proti vládou navrhovaným, kontroverzným ústavným zmenám.

„Vyjadrite svoje stanovisko. Ak je „nie“, povedzte „nie“. Ak je „áno“, povedzte „áno“… Ten kto je neutrálny bude eliminovaný“, povedal Recep Tayyip Erdogan.

Podobne sa vyjadril aj hlavný vyjednávač s EÚ Egemen Bagis, ktorý uviedol, že spochybní „duševné zdravie a patriotizmus každého, kto by chcel hlasovať proti“.

TÜSİAD odmieta akýkoľvek nátlak na slobodnú vôľu jednotlivcov a vyhlásila, že tlak, ktorý vyvýja Erdogan na obchodníkov nemá čo v modernej demokracii robiť.

„Varovanie bol nešťastný počin a určite neposlúži zámeru posilniť občiansku spoločnosť v modernej spoločnosti“, uviedol TÜSİAD v oficiálnom stanovisku.

Behedir Kaleagasi, medzinárodný koordinátor TÜSİAD označil premiérove komentáre za „katastrofálne“.

„Takýto slovník o tom, že TÜSİAD by mala byť eliminovaná zašiel príliš ďaleko. Vláda má z ústavy moc, kontroluje armádu, kontroluje bezpečnostné zložky, ministerstvo financií, prokuratúru.. pri všetkých týchto právomociach, ak sa vláda vyhráža legitímnej organizácii je to zneužívanie ústavou zverenej moci“, povedal pre EurActiv Kaleagasi.

Dodal, že pevne dúfa, že Erdogan „svoju veľmi znepokojujúcu chybu napraví“. Podľa jeho názoru bez ohľadu na výsledok referenda bude Turecko potrebovať modernejšiu ústavu.

„Súčasná ústava, či už modifikovaná alebo nie, nekorešponduje s požiadavkami konkurenčnej tureckej spoločnosti 21. storočia.“

Vládnuca strana Spravodlivosti a rozvoja (AKP) sa pohybuje na tenkom ľade aj keď obviňuje lídra opozičnej republikánskej strany CHP Kemala Kilicdaroglu, že nemá „legitímny“ etnický pôvod. Jeho matka je Arménka a otec Kurd,  o čom strana tvrdí, že mnoho Turkov nepriateľský vzťah k týmto etnikám odrádza od ich podpory vo voľbách.

Čo na to prezident?

Turecký prezident Abdullah Gül znepokojený vývojom predreferendovej kampane vyzval politických lídrov, aby si dávali pozor na svoje spôsoby. Informovala o tom turecká tlač.

„Mám problémy ich priviesť dokopy“, povedal v stredu novinárom, ktorí s ním cestovali do Azerbajdžanu. Prezident zároveň kritizoval politické strany, za to vyzývajú voličov hlasovať za alebo proti bez toho, aby im vysvetlili podstatu ústavných zmien.