Kandidátky do eurovolieb finišujú

Zdroj: EP

Svojich kandidátov už predstavili Smer-SD (čiastočne), KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, SMK, Nova, SaS. Nedávno ohlásila kandidatúru radikálna ľavicová strana Vzdor.

Cez víkend oznámila svojich 13 mien na kandidačnej listine Slovenská národná strana (SNS). Lídrom bude predseda strany Andrej Danko pred prvým podpredsedom SNS Rafaelom Rafajom a súčasným europoslancom Jaroslavom Paškom.

Na listine figuruje aj meno futbalistu Dušana Tittela, Karola Konárika mladšieho, či bývalého novinára a hovorcu Karola Farkašovského.

SNS pôjde do volieb pod heslami podpory vlastenectva a eurorealizmu, ktoré sú zhrnuté v dokumente s názvom Popradské memorandum.

„Nechcem EÚ dehonestovať, lebo má svoje nesporné výhody. Ale má aj nevýhody, ktoré by mali Slovákov trápiť," povedal Danko, podľa ktorého EÚ postupne pripravuje Slovensko o právomoci, neúmerne sa rozpína a postupne sa islamizuje. Ukrajine by podľa neho „viac pristala neutralita“ a Turecko podľa SNS do únie nepatrí.

Na kandidačnej listine SNS okrem vyššie uvedených figurujú ďalej Eva Antošová, Vladimír Chovan, Pavel Kapusta, Tomáš Zanovit, Pavol Fedor, Jaroslav Ridoško a Marián Andel. "Všetci sú členmi SNS," upozornila hovorkyňa SNS Zuzana Kohútková.

Politické strany už majú len niekoľko dní na podávanie kandidačných listín pre májové eurovoľby. Podať ich môžu najneskôr 20. marca. Okrem menného zoznamu kandidátov musia strany zložiť aj volebnú kauciu 1659 eur. O zaregistrovaní kandidátok rozhodne po ich prekontrolovaní Ústredná volebná komisia, ktorá vznikne pre eurovoľby.

Eurovoľby sa na Slovensku konajú v sobotu 24. mája.

EurActiv/TASR