Karadžič mal s Holbrookeom dohodu o beztrestnosti, tvrdí štúdia

Štúdia o 442 stranách, ktorá je výsledkom osemročného historického výskumu, nesie názov „Confronting The Yugoslav Controversies: A Scholars’ Initiative“. Vydala ju Purdue Univesity v americkom štáte Indiana. 

Autori tvrdia, že k dohode o beztrestnosti medzi bývalým bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom a bývalým ministrom zahraničia USA Richardom Holbrookeom, skutočne došlo. Podľa nej Holbrooke zaručil Karadžičovi, že nikdy nebude súdený za vojnové zločiny, ak rezignuje z funkcie prezidenta a kompletne sa stiahne z politiky. Súčasný vyslanec prezidenta Baracka Obamu pre Afganistan a Pakistan popiera, že takáto dohoda kedy existovala. Pre Radovana Karadžiča je to kľúčový argument pred súdom v Haagu. 

Štúdia sa odvoláva na rozhovory s nemenovaným bývalým vysokopostaveným pracovníkom ministerstva zahraničia USA, ktorý mal prístup k dôverným správam Holbrookeovho tímu a ďalším Američanom, ktorý bol účastný mierových rokovaní na Balkáne v 90. rokoch. Podľa týchto zdrojov chcel Karadžič záruky aj písomne a dohoda takmer stroskotala na tom, že Holbooke túto požiadavku kategoricky odmietol. 

V písomnej forme existuje len dohoda, v ktorej Radovan Karadžič uvádza, že sa stiahne zo všetkých politických aktivít. Kedže však naďalej riadil svoju nacionalistickú stranu z ústrania a vyberal kandidátov, ktorí sa vo vojne dopúšťali vojnových zločinov, považoval to Holbrooke za porušenie dohody, tvrdí štúdia. Karadžič následne úplne zmizol z dohľadu, až kým ho srbské sily nezadržali minulý rok v Belehrade.

Medzinárodný trestný tribunál v decembri konštatoval, že aj keby takáto dododa existovala nemá žiadnu relevanciu pri zločinoch, z ktorých je obvinený. Karadžič čelí obvineniam z genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.