Fínsko má výhrady k návrhu na centralizovaný rozpočet eurozóny

Helsinki 15. októbra (TASR) – Fínsko má výhrady k návrhu k centralizovanému rozpočtu eurozóny, oddeleného od rozpočtu Európskej únie (EÚ). Cieľom tohto návrhu je pomôcť krajinám, ktoré bojujú s dlhovou krízou. Uviedol to fínsky premiér Jyrki Katainen v rozhovore pre rozhlasovú stanicu YLE.

Návrh na oddelenie rozpočtu 17 krajín, ktoré platia eurom od rozpočtu EÚ, bude témou nadchádzajúceho summitu únie 18.a 19. októbra v Bruseli. Separátny rozpočet eurozóny podporujú obe najväčšie ekonomiky bloku – Nemecko a Francúzsko.

Fínsko, ktoré k mnohým protikrízovým opatreniam zaujalo tvrdý postoj, má veľa výhľad aj k spoločnému rozpočtu.

"Po prvé, je namieste filozofická otázka: je správne oddeliť integráciu členských a nečlenských štátov eurozóny? A po druhé, čo to bude znamenať z pohľadu rozpočtu EÚ? Pôjde o peniaze, ktoré by mali ísť do tohto rozpočtu?," pýta sa premiér.

Katainen v rozhovore potvrdil, že Fínsko nezmenilo ani svoj odmietavý postoj k emisii spoločných európskych dlhopisov.

Ďalším z bodov nadchádzajúceho summitu bude nový balík gréckych úsporných opatrení. Fínsky premiér sa nevyjadril k návrhu, aby sa Aténam predĺžil termín na zníženie schodku v rozpočte o ďalšie dva roky. Dodal však, že Grécko by malo pokračovať v úspornom programe, aj keď to má z krátkodobého hľadiska negatívny vplyv na rast jeho ekonomiky.

Čo sa týka diskusie o záchrannom úvere pre Španielsko, fínsky premiér sa domnieva, že štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny nebude potrebovať úver v plnom rozsahu. Aj na trhoch sa špekuluje, že Španielsko skôr požiada o nákup svojich dlhopisov, aby dosiahlo zníženie ich výnosov, ako o pôžičku na financovanie chodu štátu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal jk