KDH: Počet právnych konaní proti SR zo strany Bruselu od roku 2007 pribúda

Bratislava 25. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) podniká voči Slovensku podľa Kresťanskodemokratického hnutia viac právnych konaní za vlády pod vedením Roberta Fica (Smer-SD) ako predtým. Krajine tak hrozia finančné škody. "Od roku 2007 pribúda počet a význam právnych konaní proti Slovenskej republike, ktoré budú mať dôsledky na budúce vlády," zdôraznil predseda KDH Ján Figeľ na dnešnej tlačovej konferencii.

Slovensko tak bude musieť splácať škody a ušlé zisky jednotlivým firmám, ktoré podľa Figeľa veľmi oprávnene namietajú na porušovanie pravidiel. "A to sú tie skryté dlhy, skryté deficity, ktoré sa veľmi výrazne prejavia po ukončení jednotlivých káuz," pripomenul.

Predseda opozičnej strany tiež spomenul aktuálne medializovaný problém pilotných sociálnych podnikov. Podľa decembrového auditu Európskej komisie (EK) sa totiž únia nechystá preplatiť na podniky ani euro z celkovej dohodnutej pomoci z eurofondov 25 miliónov eur.

Komisia zatiaľ zverejnila iba predbežnú správu, ktorú bude mať možnosť rezort práce pripomienkovať. Až potom vznikne finálna verzia. Figeľ však upozorňuje, že vecné zistenia Bruselu sú veľmi vážne, v rozpore s európskym aj slovenským právom. Najdôležitejším zistením je poskytovanie nedovolenej štátnej pomoci pre pilotné podniky. Ide o preplácania 95 % z celkových nákladov.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

emu pop