Kerry by mal v sobotu rokovať s diplomatmi EÚ o chemických útokoch v Sýrii

Brusel 3. septembra (TASR) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry by sa koncom tohto týždňa mal zúčastniť na neformálnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti vo Vilniuse. S európskymi diplomatmi by mal diskutovať o reakcii EÚ na chemické útoky v Sýrii. Uviedol dnes internetový denník Europolitics.

Neformálne stretnutie európskych diplomatov vo Vilniuse sa pod taktovkou litovského predsedníctva v EÚ uskutoční v sobotu 7. septembra.

Americká strana zatiaľ účasť Kerryho oficiálne nepotvrdila, avšak šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v liste z 28. augusta zaslanom členským štátom EÚ oznámila, že Kerry sa rokovania ministrov vo Vilniuse zúčastní.

"Bude to cenná príležitosť na výmenu názorov o kľúčových otázkach," uviedla Ashtonová v liste adresovanom európskym diplomatom.

Bola by to prvá Kerryho návšteva v priestore EÚ po tom, ako USA stratili podporu Británie pre možné vojenské útoky na ciele v Sýrii. Momentálne Francúzsko je jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá podporuje použitie vojenskej sily proti vládnemu režimu v Damasku.

Ashtonová bude krátko pred vilniuským zasadnutím, v dňoch 5. a 6. septembra, predsedať neformálnemu stretnutiu ministrov obrany, na ktorom sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Sýrska kríza bude jednou z hlavných tém tohto stretnutia a to aj napriek tomu, že v pondelok Rasmussen poznamenal, že medzinárodné spoločenstvo musí zareagovať na chemické útoky v Sýrii, avšak vojenská účasť NATO na tejto kampani je vylúčená. Podľa jeho slov je však aliancia za týmto účelom ochotná poskytnúť cenné rady a konzultácie pre svojich spojencov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl