Kerry žiada EÚ zastaviť bojkot izraelských osád

Vilnius 7. septembra (TASR) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry požiadal Európsku úniu, aby neuplatňovala smernicu zakazujúcu financovanie organizácií pôsobiacich na okupovaných palestínskych územiach, pretože je prekážkou nového kola mierových rozhovorov na Blízkom východe medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Túto požiadavku predložil Kerry na dnešnom stretnutí s ministrami zahraničných vecí krajín EÚ vo Vilniuse, informovala rakúska agentúra APA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Podľa nich prejavili šéfovia diplomacií EÚ ochotu o tejto téme rokovať s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Platnosť smernice by potom mohla byť pozastavená do januára 2014.

Smernica Európskej komisie nadobudla účinnosť v júli tohto roka. Zakazuje členským štátom EÚ financovať činnosť verejných a súkromných organizácií pôsobiacich v židovských osadách na okupovaných palestínskych územiach a poskytovať im granty, štipendiá a ceny. Ide o oblasť východného Jeruzalema, Predjordánska a Golanských výšin. Väčšina svetových veľmocí považuje tamojšie izraelské osady za nelegálne.

Všetky dohody medzi EÚ a Izraelom musia obsahovať vyhlásenie potvrdzujúce, že činnosť, ktorá je predmetom dohody, nebude presahovať tzv. „zelenú líniu“, čiže hranice medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi stanovené v roku 1949.

Smernicu, prijatú ako prejav dlhodobého rozhorčenia EÚ nad pokračujúcim osídľovaním okupovaných území Izraelom, Palestínčania privítali. Pravicová izraelská vláda však ešte v júli reagovala oznámením o obmedzení projektov EÚ pre tisíce Palestínčanov z Predjordánska.

5 20 hy