Klaus Redling: Pomoc Cypru môže začať v máji

Brusel 25. marca (TASR) – Cyprus by mal dostať prvú splátku zo svojho záchranného balíka do menej ako dvoch mesiacov. Informovala dnes o tom agentúra DPA s odvolaním sa na šéfa Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) Klausa Redlinga.

"Mali by sme byť v pozícii urobiť prvú splátku začiatkom mája," povedal Redling. Najprv však experti medzinárodných veriteľov Cypru musia vypracovať technické detaily, dodal. Tento plán by mal byť podľa šéfa Euroskupiny a holandského ministra financií Jeroena Dijsselbloema ukončený do polovice apríla.

Dohoda o reštrukturalizácii dvoch najväčších cyperských bánk, ku ktorej došlo v noci nadnes, čím sa krajina vyhla bankrotu, môže pokračovať "bez ďalšieho odkladu vďaka novej rezolúcii, ktorú prijal cyperský parlament v Nikózii," dodal Dijsselbloem.

Cyprus sa musel urýchlene dohodnúť s medzinárodnými veriteľmi na novom spôsobe získania 5,8 miliardy eur, ktoré si má krajina zabezpečiť sama, aby mala nárok na záchranný balík v hodnote desať miliárd eur. Európska centrálna banka (ECB) totiž varovala, že v prípade nedohody nebude po dnešku poskytovať cyperským bankám núdzovú pomoc. To by znamenalo krach bankového sektora a následne aj celej ekonomiky krajiny.

3 20 zsl