Klaus: Situáciu na Ukrajine nevyhrotilo Rusko, ale hlavne Západ

Praha 23. apríla (TASR) – Situáciu na Ukrajine nevyhrotilo Rusko ani jeho prezident Vladimir Putin, ale hlavne Západ na čele s Európskou úniou a Spojenými štátmi. Uviedol to v utorňajšom rozhovore pre spravodajskú stanicu ČT24 bývalý český prezident Václav Klaus.

Ukrajina je podľa neho príliš zložitý a vnútorne rozpoltený štát, než aby mohol jasne povedať, či sa chce prikloniť k Západu alebo k Rusku. Podľa Klausa tak bola Ukrajina práve Západom vtlačená do neriešiteľnej dilemy.

„My sme od začiatku hovorili, že tým, že Ukrajinu do toho tlačíte, ju zničíte a rozbijete. Presne to sa, bohužiaľ, stalo,“ konštatoval Klaus s tým, že Ukrajina si musí o svojom ďalšom smerovaní rozhodnúť sama.

Žiadnu výraznú pomoc Západu Klaus nevidí ani v politických dohodách či sľuboch finančnej pomoci.

Portál ČT24 pripomenul, že viceprezident USA Joe Biden prisľúbil Ukrajine ďalšiu finančnú injekciu vo výške 50 miliónov dolárov.

Podľa Klausa však takáto suma predstavuje len šesť stotín z jedného percenta ukrajinského HDP. „S tou pomocou sa mi to zdá veľmi úsmevné. Skoro by som váhal, koľko stál let viceprezidenta Bidena na Ukrajinu – ak sa náhodou tieto hodnoty nepribližujú. Tie pomoci sú naozaj veľmi sporné a bolo by dobré, aby ľudia férovo povedali, čo tým od Ukrajiny čakajú. Neverím, že jej budú pomáhať,“ vyhlásil Klaus. Dodal, že on sám nie je príliš veľkým priaznivcom „medzinárodného rozdávania peňazí“ – za podobnú pomoc by sa vraj osobne skôr hanbil.

12 dod hy