Koalícia ide meniť ústavný zákon o spolupráci NR SR a vlády v otázkach EÚ

Bratislava 6. novembra (TASR) – Vládna koalícia bude hľadať v parlamente podporu na ústavnú zmenu zákona o spolupráci medzi Národnou radou SR a vládou SR v záležitostiach EÚ.

Novelu, ktorou sa umožní vykonávať právomoci NR SR po prijatí Lisabonskej zmluvy, predložil do parlamentu šéf výboru pre európske záležitosti Ivan Štefanec (SDKÚ-DS). Táto legislatívna úprava mala byť podľa jeho slov prijatá už v minulom volebnom období následne po schválení spomínanej reformnej zmluvy o EÚ. I keď sa návrh dostal až do pléna, napokon bol z rokovania stiahnutý.

"Vysvetľujem si to len ako politické dôvody, pretože jednomyseľnosť všetkých politických strán vo vtedajšom výbore pre európske záležitosti bola, ale jednoducho nedošlo k prerokovaniu týchto bodov," pripomenul v rozhovore pre TASR situáciu, ktorá vznikla v parlamente počas vlády Roberta Fica.

Vzhľadom na to, že Lisabonská zmluva bola prijatá v čase jeho vládnutia, Štefanec by považoval za zvláštne, keby terajšie opozičné strany ústavnú zmenu nepodporili. Ich hlasy sú pri schvaľovaní potrebné, pretože koalícia nemá ústavnú väčšinu, čiže 90 poslancov. V tejto súvislosti sa bude musieť novelizovať aj rokovací poriadok NR SR, na jeho schválenie však stačí jednoduchá väčšina.

Šéf výboru je presvedčený, že dôjde ku konsenzu, keďže ide skôr o formálno-technické úpravy. Pre opozíciu sa vytvára väčší operačný priestor, keďže by sa mali rozširovať kompetencie NR SR smerom k vláde. "Parlament môže zaviazať vládu konať tak, ako sa NR SR dohodne, tým pádom je tu väčší priestor aj pre opozíciu," zdôraznil.

Na túto tému diskutujú aj so susednými štátmi, primárne s parlamentmi krajín V4, práve preto, aby národné parlamenty dokázali využívať kompetencie, ktoré im Lisabonská zmluva dáva. Štefanec spomenul využívanie tzv. žltých a oranžových kariet, ktoré umožňujú upozorniť na akty únie, ktoré sú podľa názoru národných parlamentov v rozpore s domácou legislatívou. "Takisto ide o zmenu predkladania pripomienok zo šiestich na osem týždňov, čo je však skôr formálna zmena," dodal.

Lisabonská zmluva prešla v apríli 2008 v NR SR s pomocou hlasov poslancov SMK. Za jej schválenie bolo 103 zákonodarcov, pričom poslanci SDKÚ-DS a KDH neboli prítomní v rokovacej sále.

ad ed