Komisár Avramopulos chce efektívnejší prístup v otázke nelegálnych migrantov

Brusel 4. novembra (TASR) – Nový eurokomisár pre migráciu a občianstvo Dimitris Avramopulos vyhlásil, že predloží efektívnejší prístup v otázke nelegálneho prisťahovalectva. Jeho reakcia nasledovala po pondelňajšej havárii lode s migrantmi, ku ktorej došlo neďaleko tureckého mesta Istanbul.

Eurokomisár vo vyhlásení pre médiá uviedol, že je „šokovaný tragédiou“, ktorá sa stala v pondelok pri pobreží Turecka. Zahynulo najmenej 24 nelegálnych prisťahovalcov, ktorých cieľom bolo Rumunsko ako členská krajina EÚ. Ďalších 12 osôb je nezvestných, zachrániť sa podarilo sedem ľudí.

Avramopulos upozornil, že aj táto tragédia upozorňuje na naliehavú potrebu prijať konkrétne opatrenia pre záchranu ľudských životov v rámci boja proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

„Je nevyhnutné zlepšiť spoluprácu s krajinami, ktoré slúžia ako východiskový bod pre prisťahovalcov, ktorí sa snažia dostať do krajín EÚ. Toto je mojou hlavnou prioritou,“ uviedol eurokomisár.

Spresnil, že bude aj naďalej sledovať situáciu pri pátraní tureckých úradov a bude v kontakte s príslušnými orgánmi všetkých zúčastnených krajín.

„Okrem toho mám v úmysle predložiť komplexný prístup k účinnejšiemu riešeniu tohto problému,“ dodal komisár, ktorý pred príchodom do exekutívy EÚ zastával post gréckeho ministra obrany.

Turecko patrí medzi hlavné osi nelegálneho prisťahovalectva z Ázie, Stredného východu a Afriky do Európy. Utečenci smerujú väčšinou do Grécka. Loď, ktorá sa v pondelok potopila, prevážala 43 pasažierov, prevažne Afgancov, ale aj občanov Sýrie a Turkmenistanu, ktorí sa podľa tureckej tlače snažili dosiahnuť pobrežie Rumunska.

Generálny štáb tureckej armády v Ankare potvrdil, že migranti pochádzali zrejme z Afganistanu a Sýrie. Príčina nešťastia sa vyšetruje.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl