Komisár Barnier vymenoval odborného poradcu pre štandardy finančného vykazovania

Brusel 19. marca (TASR) – Komisár Európskej únie pre vnútorný obchod a služby Michel Barnier vymenoval dnes bývalého predsedu Európskej investičnej banky (EIB) Philippa Maystadta za svojho odborného poradcu.

Maystadt vďaka svojim skúsenostiam z medzinárodného finančného sektora bude slúžiť ako odborný poradca eurokomisára Barniera pre posilnenie úlohy EÚ v rámci Medzinárodných štandardov finančného vykazovania (IFRS) a zlepšenie manažmentu euroinštitúcií pri rozvoji týchto štandardov.

"Harmonizácia pravidiel štandardov finančného vykazovania na medzinárodnej úrovni je kľúčová záležitosť pre naše podniky, aby mohli byť konkurencieschopné vo svete, aby vytvárali nový kapitál a dodávali správne finančné údaje pre investorov," uviedol komisár Barnier.

Komisár v tejto súvislosti pripomenul, že vytváranie pravidiel v tomto sektore je zároveň prvkom bezpečnosti aj z hľadiska bánk a poisťovacích spoločností.

Maystadtovou úlohou bude preskúmanie a prehodnotenie spôsobu, akým euroinštitúcie predstavujú svoje finančné a účtovné výkazy. Zároveň bude plniť úlohu odborného poradcu pre Európsku komisiu, ktorá sa chystá podpísať nové Medzinárodné štandardy finančného vykazovania.

Maystadt do konca novembra 2013 komisii navrhne zlepšenia v rámci existujúceho systému a spôsob ako zlúčiť rôzne názory členských štátov, aby EÚ na medzinárodnej scéne vystupovala jednohlasne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak pop