Komisár Füle: EÚ bude silným a dlhodobým priateľom Líbye

Brusel 14. júla (TASR) – Štefan Füle, komisár Európskej únie pre rozširovanie a susedskú politiku sa dnes stretol v Bruseli s predsedom líbyjskej povstaleckej Prechodnej národnej rady Mahmúdom Džibrílom. Komisár po stretnutí uviedol, že líbyjským povstalcom ponúkol podporu Európskej komisie pri stanovovaní dlhodobejších plánov rozvoja po tom, ako sa ukončia najnevyhnutnejšie rekonštrukčné práce, ktoré budú potrebné po skončení súčasného konfliktu povstalcov s vládnou mocou.

"Hovorili sme o situácii v oblastiach, ktoré má pod kontrolou Prechodná národná rada a o spôsobe akým EÚ pomáha alebo môže pomáhať v tejto zóne za takýchto kritických okolností," vyhlásil komisár Füle, ktorý priznal, že pre EÚ je Prechodná národná rada kľúčovým politickým partnerom.

Mahmúd Džibríl vyjadril svoje poďakovanie za poskytovanú humanitárnu pomoc zo strany EÚ, ktorá už dosiahla sumu 138 miliónov eur do dnešného dňa. Komisár Füle vzápätí dodal, že EÚ pokračuje aj naďalej v poskytovaní humanitárnej pomoci na nediskriminačnej báze pre všetkých Líbyjčanov, ktorí sa ocitli v núdzi. Komisár zároveň uviedol, že sa s Džibrílom rozprávali o rozvoji vzťahov medzi EÚ a východnou časťou Líbye, ktorá je pod kontrolou povstalcov a dohodli sa na potrebe rozvoja líbyjskej občianskej spoločnosti.

Štefan Füle vo svojom stanovisku vyhlásil, že líbyjskej strane ponúkol podporu Európskej komisie pri stanovovaní dlhodobejších plánov rozvoja, čo bude aktuálne akonáhle sa ukončia najnevyhnutnejšie rekonštrukčné práce v tejto krajine.

"EÚ bude silným a dlhodobým priateľom novej Líbye. A ako každý dobrý priateľ, sme tu aby sme počúvali a podporovali našich partnerov. Proces tranzície bude líbyjským projektom a my sme ochotní pomôcť spôsobmi, ktoré som už opísal, avšak vždy na základe potrieb našich líbyjských priateľov," povedal komisár Füle, podľa ktorého to, čo sa teraz deje v Líbyi, je historickým procesom, ktorý už nič nedokáže zvrátiť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh