Komisár Füle odcestoval do Kyjeva v rámci diplomatického úsilia o reformy

Brusel 19. novembra (TASR) – Eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle odcestoval dnes do Kyjeva na požiadanie šéfky diplomacie EÚ Catherine Ashtonovej. Jeho diplomatické úsilie je zamerané na nájdenie prielomu v otázke prepustenia väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej na liečenie do zahraničia.

Füle má na programe stretnutie s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom. O komisárovej ceste do Kyjeva sa rozhodlo v pondelok po rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Rada ministrov nemohla prijať príslušné závery, kým nie je známe, aké rozhodnutie vo veci prepustenia Tymošenkovej na liečenie do zahraničia príjme ukrajinský parlament. Ten by mal v rámci mimoriadneho zasadnutia rozhodnúť vo štvrtok.

Niektoré členské štáty EÚ vyzvali na prepustenie Tymošenkovej – aj keď len dočasne – na liečenie do Nemecku. Bolo by to vnímané ako symbolické gesto Kyjeva a ako zámer ukončiť systém selektívnej spravodlivosti.

Ukončenie výkonu selektívnej spravodlivosti, ktorej obeťou je v optike EÚ aj Tymošenková, je jednou z kľúčových požiadaviek Bruselu voči Ukrajine pre podpísanie asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode, ku ktorým by malo dôjsť koncom novembra na summite Východného partnerstva vo Vilniuse.

Ministri zahraničných vecí v pondelok odkázali vláde do Kyjeva, že je najvyšší čas, aby došlo k činom. Šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle vystríhal ukrajinskú stranu, aby zbytočne nehrala o čas a dohodla sa na skutočnej ceste vedúcej k budovaniu právneho štátu.

„Netreba sa zahrávať s Európou. Naše podmienky sú jasné,“ uviedol v tejto súvislosti šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn. A pripomenul, že Ukrajina nie je na tom dobre po ekonomickej stránke a priblíženie sa k EÚ by bolo v jej záujme.    Tymošenková si odpykáva sedemročný trest za zneužitie právomocí pri dohadovaní ropných obchodov s Moskvou, k čomu malo dôjsť v rokoch 2007 až 2010. EÚ tvrdí, že ide o politicky motivovaný proces. Rada ministrov vyzvala prezidenta Janukovyča, aby využil svoju autoritu a bol ústretovejší v tejto kauze.

„Cieľom je zaznamenať pokrok vo vzťahu k summitu vo Vilniuse. Diskusia s prezidentom Janukovyčom má zistiť spôsoby, ako možno tento pokrok dosiahnuť. Dúfam, že to bude úspešný rozhovor,“ povedala Ashtonová v súvislosti s Füleho návštevou v Kyjeve.

Ashtonová spresnila, že EÚ od ukrajinského parlamentu v priebehu tohto týždňa očakáva okrem prípadu Tymošenkovej najmä prijatie zákona o parlamentných voľbách a o reforme prokuratúry.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl