Komisár Füle predstaví svoju poslednú správu o pokroku kandidátov na vstup do EÚ

Brusel 8. októbra (TASR) – Európska únia by prístupové rokovania s Tureckom mala rozšíriť o citlivú oblasť otázok právneho štátu. Uviedol to dnes eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle, ktorý vyjadril obavy o deficite demokracie v najväčšom kandidátskom štáte na vstup do únie.

Füle dnes zverejní svoju poslednú správu o pokroku siedmich kandidátskych krajín na vstup do únie. Jeho mandát by mal vypršať 30. októbra, potom by mal agendu rozširovania prebrať rakúsky eurokomisár Johannes Hahn. Pred zverejnením správy o pokroku kandidátov sa Füle stretne s poslancami Európskeho parlamentu vo Výbore pre zahraničné záležitosti.

„Aj naďalej presadzujem čo najrýchlejšie otvorenie formálnych rokovaní v oblasti právneho štátu,“ uviedol dnes Füle prostredníctvom účtu na Twitteri v súvislosti so vzťahmi medzi EÚ a Tureckom.

Únia doteraz otvorila 14 z 35 prístupových kapitol s Tureckom, medzi nimi však zatiaľ nie sú problémové kapitoly 23 a 24, ktoré pokrývajú problematiku spravodlivosti, základných ľudských práv, slobodu a bezpečnosť.

Český eurokomisár vyjadril znepokojenie najmä nad nezávislosťou súdnictva v Turecku a rozdelenia moci. Naznačujú to podľa neho pozmenené zákony, nedostatok transparentného vyšetrovania prípadov korupcie či masové preraďovanie policajných úradníkov, sudcov a prokurátorov.

Dôvodom na obavy bol podľa Füleho aj krátky zákaz vlády v Ankare na používanie Twitteru.

Na druhej strane Füle chváli Ankaru za pokračujúce úsilie na vyriešenie dlhoročného sporu s kurdskou menšinou.

Turecko sa snaží o vstup do EÚ už 27 rokov. Rokovania o vstupe boli viackrát zastavené, väčšinou kvôli francúzsko-nemeckej opozícii proti vstupu Turecka a kvôli napätiu s etnicky rozdeleným Cyprom, ktoré Ankara aj napriek výzvam EÚ nemá snahu riešiť.

Ďalšími kandidátmi na členstvo v EÚ sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Macedónsko, Kosovo a Srbsko. Island je oficiálne vnímaný ako kandidátska krajina, ale vlani islandská vláda rozhodla o prerušení prístupových rokovaní.

Novozvolený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker viackrát vyhlásil, že neočakáva, že by sa EÚ mohla v najbližšom päťročnom období rozrásť o nových členov. Rokovania v rámci prístupového procesu však musia aj naďalej pokračovať.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem