Komisár Füle sa chystá do Kyjeva rokovať s vládou aj opozíciou

Brusel 21. januára (TASR) – Európsky komisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle dnes oznámil, že 24. a 25. januára navštívi Kyjev, kde uskutoční sériu rokovaní s predstaviteľmi vlády a opozície s cieľom zmierniť súčasnú krízovú situáciu na Ukrajine.

"Komisár sa počas svojej návštevy stretne so zástupcami vlády a opozície, ale aj s predstaviteľmi občianskej spoločnosti," potvrdil hovorca eurokomisára Peter Stano.

Füleho dvojdňová návšteva ukrajinskej metropoly sa koná po zintenzívnení násilných stretov medzi políciou a demonštrantami v Kyjeve, ktoré nasledovali po rozhodnutí ukrajinského parlamentu prijať viaceré zákony obmedzujúce práva demonštrantov a občianskej spoločnosti. Opozícia tvrdí, že ide o represívne opatrenia proti oponentom režimu.

Ukrajinské mimovládne organizácie uviedli, že počas násilných stretov demonštrantov s poriadkovými silami bolo zranených najmenej 35 novinárov. Na druhej strane ukrajinské ministerstvo vnútra informovalo, že počas násilných incidentov bolo v nedeľu zranených takmer 200 ľudí, pričom až 80 policajtov bolo hospitalizovaných. Úrady podľa správ z ministerstva vnútra vzali do väzby 50 násilne sa správajúcich demonštrantov, z ktorých 22 obvinili.

Komisár Füle sa chystá do Kyjeva v čase, keď sa rokovania medzi vládou a opozíciou ocitli na mŕtvom bode. Jeden z opozičných lídrov, Vitalij Kličko, pre médiá uviedol, že chcel rokovať priamo s prezidentom Viktorom Janukovyčom o zhoršujúcej sa situácii v Kyjeve, ten mu však odkázal, že ho nemôže prijať kvôli pracovnej zaneprázdnenosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod