Komisár Füle: Ukrajina by mala byť prijatá do EÚ

Berlín 18. marca (TASR) – Komisár EÚ pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle sa vyslovil za to, aby Európska únia v dlhodobom výhľade prijala Ukrajinu za svojho člena.

"Ak chceme príslušnú časť východnej Európy skutočne zmeniť, mali by sme využiť aj najsilnejší nástroj, ktorý má EÚ k dispozícii – a to je rozšírenie," povedal Füle pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt. Práve rozšírenie má podľa neho "bezpríkladne meniacu a stabilizujúcu silu", informovala agentúra DPA.

Za "predchodcu" takéhoto členstva je považovaná asociačná dohoda s Ukrajinou, ktorej politickú časť by mali tento piatok podpísať počas summitu hláv štátov a vlád štátov EÚ. Füle podľa on-line vydania nemeckého týždenníka Die Zeit tiež zdôraznil, že členské krajiny únie už vo februári jednohlasne potvrdili, že asociačná dohoda nie je konečným cieľom spolupráce s Ukrajinou.

Súčasná kríza na Ukrajine vypukla práve po tom, ako vláda medzičasom zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča odmietla v novembri podpísať asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode s EÚ, čo vyvolalo rozsiahle protesty proeurópskeho tábora na Ukrajine.