Komisár Rady Európy: EÚ by mala prestať s repatriáciou kosovských Albáncov

Priština 12. februára (TASR) – Členské štáty Európskej únie by mali zastaviť nútené repatriácie kosovských Albáncov, pretože to zhoršuje ekonomickú situáciu chudobnej balkánskej krajiny. Vyhlásil to dnes komisár pre ľudské práva Rady Európy Thomas Hammarberg.

"Európske krajiny by mali prestať posielať emigrantov späť do Kosova. Krajina nie je v súčasnosti pripravená prijať také veľké množstvo vracajúcich sa ľudí," uviedol Hammarberg po návšteve Kosova.

Komisár konštatoval, že vyháňanie kosovských prisťahovalcov by malo veľmi negatívny vplyv na krajinu, kde štyria z desiatich ľudí sú nezamestnaní.

Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostrannú nezávislosť od Srbska, čo viaceré členské štáty EÚ vrátane Slovenska neuznávajú. Ekonomická situácia regiónu trpí dopadmi celosvetovej hospodárskej krízy, ale aj etnickým napätím medzi väčšinovými Albáncami a srbskou menšinou.

Odhadom 20-30 percent kosovskej populácie, prevažne Albáncov, žije v zahraničí. Podľa oficiálnych štatistík kosovská diaspóra žijúca prevažne v Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku posiela do vlasti približne štyri miliardy eur ročne, čo je 15 percent výkonnosti celej kosovskej ekonomiky.

Niektoré európske krajiny podpísali s úradmi v Prištine dohody o repatriácii, čím poslali domov tisíce kosovských Albáncov.

Na pracovnom trhu sa každoročne umiestni približne 30.000 mladých ľudí. Mnohí z nich po prvej pracovnej skúsenosti odchádzajú do EÚ, najčastejšie s pomocou prevádzačov, ktorí za to podľa neoficiálnych údajov inkasujú 2000-3000 eur.

1 cve hy