Komisár Srbsku: Nepremeškajte šancu!

Po stretnutí so srbskými predstaviteľmi komisár pre rozširovanie EÚ uviedol, že dúfa, že sa ohľadne prihlášky Srbska do Únie čoskoro dosiahne kompromis. Podľa jeho slov na tom tvrdo pracujú ako belgické predsedníctvo, tak aj vysoká predstaviteľka Catherine Ashtonová.

„Európska komisia je toho názoru, že prišiel čas, aby EÚ začala brať prihlášku Srbska na vstup do EÚ vážne", povedal Füle po stertnutnutí so srbským prezidentom Borisom Tadićom.

Podľa komisára je kompromis, ktorý sa dosiahol ohľadne rezolúcie BR OSN medzi Srbskom a EÚ vytvára pozitívne momentum vo vzťahoch medzi Belehradom a európskou 27-čkou.

„Existuje všeobecný pocit, že táto príležitosť nesmie byť premrhaná“, povedal.

Do Belehradu prišiel podľa vlastných slov udržať tento pozitívny trend a prediskutovať ďalšie kroky, ktoré krajinu na ceste európskej integrácie čakajú. Varoval ale, že na tejto ceste nebudú žiadne skratky a všetko bude závisieť jedine na pokroku, ktorý Srbsko vykoná.

Prezident Tadič uviedol, že ambíciou krajiny je začať prístupové rokovania čo najskôr. Pripomenul, že si to vyžaduje zásadné štrukturálne zmeny v srbskej spoločnosti, posilňovanie inštitúcií, preberanie zodpovednosti a boj proti korupcii a organizovanému zločinu.

Takisto finalizovanie spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu je pre Srbsko „morálnou povinnosťou“ a materiálnou podmienkou pre zmierenie v regióne, uviedol.

„Po všetkých rozhovoroch, ktoré som dnes absolvoval som povzbudený odhodlaním, ktoré tu vidím. Som presvedčený, že budeme svedkami pragmatickej regionálnej spolupráce, na ktorej môžu participovať všetky susediace krajiny“, povedal komisár Füle.

Komisár sa počas návštevy stretol s premiérom Mirkom Cvetkovićom, šéfom diplomacie Vukom Jeremićom, ministrom vnútra Ivica Dačićom, ministrom obrany Draganom Šutanovacom a šéfkou rezortu spravodlivosti Snežanou Malovićovou.