Komisári Stylianidis a Andriukaitis pôjdu do západnej Afriky postihnutej ebolou

Brusel 5. novembra (TASR) – Nový európsky komisár pre humanitárne záležitosti Christos Stylianidis, ktorý bol vymenovaný za koordinátora Európskej únie pre boj proti ebole, dnes oznámil, že v polovici novembra odcestuje do troch afrických krajín najviac postihnutých šírením eboly.

Stylianidis chce v dňoch 12. až 16. novembra navštíviť Sierru Leone, Libériu a Guineu, kde je podľa správ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) slabá medzinárodná mobilizácia proti šíreniu tejto epidémie. Cyperského eurokomisára bude na tejto ceste sprevádzať eurokomisár pre zdravie Vytenis Andriukaitis.

„Chcem, aby sa obaja informovali priamo na mieste a prijali potrebné rozhodnutia,“ povedal o tejto africkej „misii“ predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Stylianidis sa zaviazal, že v uvedených troch afrických krajinách zhodnotí najakútnejšie potreby, a zdôraznil posolstvo, že Afrika by nemala byť izolovaná pre túto epidémiu.

Komisiu v jej snahe pomáhať v boji proti ebole podporuje aj Európsky parlament. Na nedávnom stretnutí s europoslancami európska zástupkyňa WHO Zsuzsanna Jakabová zdôraznila, že sú nevyhnutné ďalšie finančné zdroje, ak chce svet vyhrať boj s ebolou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon