Komisárka Georgievová vyzvala bojujúce strany v Sýrii na ochranu obyvateľstva

Brusel 3. septembra (TASR) – Komisárka EÚ pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová dnes opäť vyzvala bojujúce strany v Sýrii na dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva a ochranu civilného obyvateľstva.

"Dnes bolo potvrdené, že počet utečencov, ktorí unikli pred vojnou v Sýrii do susedných krajín, presiahol dva milióny. Viac ako polovica zo všetkých utečencov sú deti," uviedla komisárka v správe pre médiá.

Podľa jej slov sa počet utečencov zo Sýrie od 16. marca 2013 dodnes zdvojnásobil a už presahuje dvojmiliónovú hranicu.

"Snažím sa predstaviť si, čo to znamená. Predstaviť si štvornásobok počtu občanov Manchestru či Lyonu, alebo viac ľudí ako je populácia Varšavy," skonštatovala Georgievová.

Komisárka upozornila, že násilie v Sýrii, aj to, ktorému je vystavené civilné obyvateľstvo, je čoraz zúrivejšie, brutálnejšie a neľudskejšie, čo je príčinou toho, že príliv utečencov bude aj naďalej stúpať.

Georgievová spresnila, že humanitárna situácia sýrskych utečencov, ktorí sú najviac koncentrovaní v štyroch susedných krajinách – Iraku, Jordánsku, Libanone a Turecku -, ale aj Sýrčanov, ktorí sú doma vystavení hrôzam vojny, sa v posledných týždňoch dramaticky zhoršila vo všetkých ukazovateľoch. Od nedostatku potravín, liekov, pohonných hmôt až po otázky osobnej bezpečnosti a vzdelávania pre deti, ktoré prišli o možnosť školskej dochádzky.

"Opätovne žiadam o ukončenie bojov a nájdenie politického riešenia konfliktu. Dovtedy znovu opakujem svoje prosby, aby všetky zúčastnené strany dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a chránili civilné obyvateľstvo a tie zložky, ktoré im pomáhajú prežiť," uviedla Georgievová.

Situácia v Sýrii z posledných týždňoch ešte viac sťažila prácu v teréne medzinárodným humanitárnym pracovníkom. Útoky na nich ako aj na sanitky a vozidlá s nápisom OSN aj naďalej pokračujú. Doteraz bolo zabitých 20 dobrovoľníkov organizácie Sýrsky arabský Červený polmesiac a o život prišlo aj jedenásť členov humanitárnych organizácií pod dozorom OSN.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl