Komisia: Chorvátsko členom možno už v roku 2010

„Malo by byť možné ukončiť technické rokovania na budúci rok, ideálne do vypršania mandátu súčasnej Komisie“, povedal predseda EK José Manuel Barroso po stretnutí s chorvátskam premiérom Ivom Sanaderom.

Rok 2010 bol v tých najoptimistickejších scénaroch už viackrát spomínaný ako možný rok vstupu Chorvátska do EÚ. Barrosove vyjadrenie je však prvým oficiálnym signálom z radov Komisie, ktoré naznačuje, že koniec roka 2010, resp. začiatok 2011 je pre Chorvátsko reálny cieľ.

Prísľub Komise priešiel takmer okamžite po tom, čo parlament v Záhrebe zrušil právnu úpravu, ktorá znemožňovala rybárom z iných krajín Európskej únie, týka sa to predovšetkým Slovinska a Talianska, loviť v značných častiach Jadranského mora. Išlo približne o 30 tisíc štvorcových kilometrov mimo chorvátskych územných vôd, ktoré Záhreb vyhlásil za chránenú zónu. Predseda Komisie Barroso sa nechal počuť, že otázku rybolovu, ktorá bola dlho predmetom sporu s Bruselom, považuje týmto za uzavretú.

Javier Solana, šéf zahraničnej politiky Únie, ktorý sa tiež stretol s Ivom Sanaderom, odmietol špekulovať o konkrétnom dátume. Povedal však, že si nemyslí, že to bude Chorvástku trvať ešte dlho.

Prístupové rokovania so Záhrebom otvorila Komisia v roku 2005. Impulzom k tomu bolo zadržanie generála Ante Gotovinu obvineného z vojnových zločinov. Gotovina sa tento týždeň, po troch rokoch odkedy bol zadržaný na Kanárskych ostrovoch, po prvýkrát postavil pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu v Haagu.

V najkratšom možnom čase musí Chorvástko ešte dotiahnuť do konca súdnu reformu a zreštrukturalizovať svoj lodiarensky priemysel. Únia prisľúbila Chorvátsku na tento účel vyčleniť 12 miliónov eur, ktoré majú zabezpečiť, aby boli tamojšie lodenice schopné vyrovnať sa so zahraničnou konkurenciou.